Nowe projekty: Brazylia

źródło: własne; autor: Redakcja

Najpewniej już za 7 lat na tych stadionach rozegrają się mecze Mistrzostw Świata. Dziś prezentujemy dwa wielkie projekty: w Belo Horizonte i Porto Alegre. (zobacz!)

Reklama

Oba stadiony już istnieją. Estadio Beira-Rio w Porto Alegre ma prawie 40 lat, ale dzięki licznym modernizacjom prezentuje się dobrze wśród brazylijskich obiektów. Ta najważniejsza jednak dopiero przed nim. Już w tym lub przyszłym roku stadion zacznie zmieniać oblicze. Efektem będzie imponujący obiekt światowej klasy o pojemności zbliżającej się do 70 000 miejsc! Pojemność o ok. 10 000 uda się zwiększyć dzięki przemodelowaniu trybun. Mimo że mamy do czynienia z typowym dla Brazylii eliptycznym kształtem, autorzy przybliżą widzów do murawy, co zarówno zwiększy pojemność, jak i komfort oglądania meczów. Ma to znaczenie nie tylko dla miejscowych kibiców, ale też dla fanów z całego świata, ponieważ nowy Estadio Beira-Rio został wyznaczony jako jedna z aren Mundialu w 2014 roku. Wybór organizatora co prawda jeszcze nie zapadł, ale jedynymi kandydatami są Brazylia i Kolumbia, przy czym pierwszy kraj ma poparcie całego Kontynentu i znacznie większe możliwości (o tradycjach nie wspominając).

Charakterystyczną cechą projektu jest wyjątkowe zadaszenie złożone z segmentów przypominających olbrzymie liście, a od wewnątrz podwieszone pod nimi będą kabiny komentatorskie. Wokół stadionu olbrzymi deptak w barwach klubowych i wielopoziomowe parkingi łącznie na 5 500 aut. Autorzy projektu- architekci Hype Studio zaplanowali także miejsce na hotel i kilka boisk trengingowych dla SC Internacional- użytkownika stadionu. Zapraszamy do obejrzenia filmu, który przedstawia stadion od powstania aż do nadchodzącej modernizacji:

Drugim prezentowanym dziś projektem jest zlokalizowany w Belo Horizonte Mineirão. Stadion Atletico Mineiro nie jest znany kibicom w Polsce tak dobrze, jak znajdująca się przy nim hala widowiskowa. To właśnie w niej nasi siatkarze walczyli nie raz z Brazylią w Lidze Światowej. Sam stadion należy do najlepszych w kraju- niemal 100% miejsc jest siedzących, większość także zadaszona. Paradoksalnie przy planowaniu modernizacji była to w pewnym sensie przeszkoda. Demontaż byłby kosztowny i ryzykowny- pozostawienie żelbetowej konstrukcji wymusiło na autorach projektu niecodzienne rozwiązania. Nowy Mineirão zachowa kształt brazylijskiej "opony", jednak trybuny znacznie przybliżą się do boiska. Dzięki temu pojemność może wzrosnąć nawet do 80 000 miejsc. Obecne zadaszenie pozwalałoby na pokrycie niespełna połowy siedzisk, w związku z czym projekt zakłada jego powiększenie. Środkową, półprzezroczystą część dachu będą musiały jednak podtrzymać zewnętrzne podpory. Wokół stadionu mają także powstać wielopoziomowe parkingi. Obiekt, podobnie jak Beira-Rio jest brany pod uwagę przy organizacji Mistrzostw Świata.

Reklama