Euro 2012 w Chorzowie i Krakowie? UEFA nie mówi "nie"

źródło: PAP / onet.pl; autor: Majk

Do końca lipca współorganizatorzy Euro 2012 - Polska i Ukraina - muszą wyznaczyć szereg fachowców, którzy będą partnerami UEFA w wielu kwestiach dotyczących mistrzostw - powiedział prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Michał Listkiewicz po poniedziałkowym spotkaniu z przedstawicielami europejskiej federacji w szwajcarskim Nyonie.

Reklama

Do końca lipca musimy wyznaczyć fachowców, którzy będą partnerami UEFA m.in. w sprawie bezpieczeństwa, budowy lotnisk i hoteli, rozbudowy sieci dróg, połączeń kolejowych oraz ośrodków treningowych dla uczestników. Specjaliści z poszczególnych dziedzin znajdą się w sztabie organizacyjnym i będą do dyspozycji UEFA - powiedział Listkiewicz.

Poniedziałkowe spotkanie przedstawicieli sztabów organizacyjnych Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie z przedstawicielami UEFA trwało ponad pięć godzin. Wzięli w nim udział m.in. prezydent kontynentalnej federacji Michel Platini, sekretarz generalny UEFA David Taylor oraz dyrektorzy wszystkich departamentów związanych z turniejem mistrzowskim, a także Listkiewicz, szef polskiego sztabu Maciej Grześkowiak, odpowiadający w PZPN za sprawy Euro 2012 Adam Olkowicz oraz prawnik Adrianna Bronikowska.

Wystąpiliśmy oficjalnie o możliwość organizowania przez Chorzów i Kraków meczów mistrzostw Europy w 2012 roku. W ten sposób spotkania odbywałyby się w sześciu polskich miastach. Nasza inicjatywa spotkała się z życzliwym przyjęciem, aczkolwiek decyzji oczywiście jeszcze nie ma. Poza tym UEFA zaakceptowała propozycję Wrocławia, który rozważa przebudowę Stadionu Olimpijskiego lub budowę nowego obiektu. Każda decyzja Wrocławia spotka się z aprobatą władz europejskiej federacji - stwierdził prezes PZPN.

Spotkanie w Nyonie było pierwszym od dwóch miesięcy oficjalnym kontaktem strony polskiej i ukraińskiej z przedstawicielami UEFA od momentu ogłoszenia decyzji o przyznaniu prawa organizacji mistrzostw Europy.

Zreferowałem, co udało się zrobić w tym czasie, mówiłem o trwających pracach legislacyjnych, o zmianach w przepisach, które usprawnią przygotowania do Euro 2012 - dodał Listkiewicz. Jak powiedział, zapewniał także Platiniego, że w Polsce nie zabraknie pieniędzy na niezbędne inwestycje.

Ważne, że nasze prace osobiście nadzoruje premier, podobna sytuacja jest na Ukrainie - stwierdził szef polskiej piłkarskiej centrali.

UEFA przedstawiła przejściowe logo turnieju, które będzie obowiązywało do czerwca 2008 roku. Nie jest jakieś wyszukane, na górze napis UEFA, poniżej Polska i Ukraina - zakończył Michał Listkiewicz.

Kolejne spotkanie organizatorów Euro 2012 z przedstawicielami UEFA zaplanowano na wrzesień. Już 22 czerwca w Warszawie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami lokalnych komitetów organizacyjnych, którzy zostaną zapoznani z ustaleniami poczynionymi w Nyonie.

Reklama