Nowe projekty: Jagiellonia i Galatasaray

źródło: własne; autor: Redakcja

Dwa kluby o żółto-czerwonych barwach już w najbliższych latach wprowadzą się na nowe stadiony. Jagielonia nie zmieni adresu, bo nowy stadion stanie w miejscu obecnego. Za to nowy stadion tureckich "Lwów" z powodu rozmiaru powstanie kilka kilometrów od obecnego.

Reklama

Do międzynarodowego konkursu na projekt stadionu w Białymstoku stanęło kilkanaście pracowni architektoncznych z całej Europy. Tydzień temu konkurs rozstrzygnięto, zwyciężyła koncepcja Autorskiej Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates (znana np. ze wstępnej koncepcji Stadionu Narodowego). Przedstawia ona bardzo nowoczesny obiekt o pojemności 23 000 widzów. Wewnątrz dwupoziomowe trybuny (które zresztą spotkały się z falą sceptycyzmu miejscowych kibiców), a na zewnątrz podziemny parking dynamicznie połączony ze znajdującym się ponad nim deptakiem, dzięki otworom w konstrukcji. Jeszcze w tym roku ma być gotowy dokładny projekt budowlany Stadionu Hetmana. W związku z planem stopniowej przebudowy trybuna po trybunie, budowa ma się zakończyć w 2010 lub najpóźniej 2011 roku. Koszt inwestycji to ok. 100mln zł.

Również na 100mln, tyle że €, szacuje się koszt nowego stadionu Galatasaray. Robocza nazwa to Seyrantepe Stadi od wzgórza, na którym ma zostać wzniesiony obiekt. To już zupełnie inna skala- 52 500 miejsc siedzących, rozsuwany dach, olbrzymie podziemne parkingi i miejsce na powierzchnie biurowo-konferencyjne. W tym przypadku nad projektem pracowało kilka instytucji: ’asp’ Architekten Stuttgart, Obermeyer Planen+Beraten (Monachium), Schlaich – Bergermann and Partner (Stuttgart), Yüksel Proje (Ankara) oraz Amsterdam ArenA Advisory (Amsterdam).

Reklama