Poznań: promocja poprzez finał Pucharu UEFA

źródło: Onet.pl / "Gazeta Wyborcza"

Mecz reprezentacji Polski z Belgią i finał Pucharu UEFA w 2010 r. - m.in. poprzez organizację takich wydarzeń Poznań chce przygotowywać do Euro 2012 swój stadion, który będzie mieć ostatecznie 41 tys. krzesełek.

Reklama

Stadion miejski przy ul. Bułgarskiej będzie jedną z aren finałów mistrzostw Europy w 2012 r. Na razie jest w trakcie modernizacji - zyskał nowe sektory za bramkami, a jeszcze w tym roku mają się rozpocząć prace przy budowie tzw. trzeciej trybuny, czyli tej od strony boisk treningowych.

Poznański ma mieć niewiele ponad 40 tys. Ile dokładnie? - Trzeba odróżnić pojemność netto od pojemności brutto. Netto, to liczba krzesełek – mówi Maciej Mielęcki. Zatem policzmy: gotowa już czwarta trybuna ma ponad 8,5 tys. siedzisk. Znajdująca się po przeciwległej stronie druga trybuna liczy ok. 6,5 tys. - Ale gdy dojdzie zadaszenie, przybędzie jeszcze tysiąc miejsc - uściśla wicedyrektor POSiR. Planowane trybuny wzdłuż linii bocznych mają mieć taką samą liczbę krzesełek - po 12,5 tys. Daje to w sumie ponad 41 tys. miejsc na stadionie.

- UEFA wymagała dostarczenia informacji, ile osób, oprócz widzów, będzie przebywało na stadionie w czasie meczu. Chodzi o osoby pilnujące porządku, sprzedające posiłki i napoje, dziennikarzy, ludzi z obsługi telewizji itp. UEFA liczy, że to dodatkowo 10 proc. pojemności. To jest pojemność brutto, która podaje się jako pojemność stadionu - wyjaśnia Mielęcki.

Więcej w Gazecie Wyborczej

Reklama