Do 2010 roku w Szczecinie powstanie nowy stadion

źródło: 90minut.pl / PAP

Szczecin zamierza ubiegać się o organizację meczów piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, mimo że lista miast, w których odbędą się mecze została dawno zamknięta. Rada Miasta przyjęła w czwartek uchwałę o rozpoczęciu takich starań, a prezydent przedstawił harmonogram budowy stadionu.

Reklama

- To u nas będzie pierwszy nowowybudowany stadion klasy elite w Polsce - zapewnił w czwartek na konferencji prasowej prezydent Szczecina Piotr Krzystek.

Stadion ma być zbudowany w dzielnicy Dąbie (teren obecnego lotniska sportowego). Według prezydenta miasta, harmonogram powstawania stadionu w Szczecinie przedstawia się następująco: 14 maja ma być uchwalone studium zagospodarowania miasta, do końca roku powstanie plan zagospodarowania lotniska (teren pod inwestycje ma powierzchnię aż 350 ha), jesienią 2008 r. ma rozpocząć się budowa stadionu, która zakończy się dwa lata później.

- Stadion byłby w kategorii elite, czyli najwyższej światowej - podkreślił Krzystek. - Pojemność 30 tys. netto plus miejsca dla vipów. Jestem przekonany, że będziemy jako pierwsi mieli gotowy stadion. Na pewno wyprzedzimy w tej inwestycji Gdańsk, w którym w miejscu, gdzie ma być stadion są jeszcze ogródki działkowe, oraz Wrocław.

Według Krzystka, inwestowaniem na terenie lotniska w Dąbiu zainteresowanych jest około dziesięciu poważnych firm. Miasto chce zbudować stadion w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Nie wyklucza też zabiegania o pieniądze unijne i środki z budżetu centralnego na ten cel. Kosztów inwestycji prezydent nie podał ze względu na zmieniające się ceny w budownictwie.

- Ostateczna decyzja o tym, gdzie będą rozgrywane mecze Euro 2012 jeszcze nie zapadła - powiedział Krzystek. - W 2010 roku, kiedy będą się ważyły losy lokalizacji, my będziemy rozmawiać za pomocą faktów w postaci stadionu.

Budowa stadionu piłkarskiego była jednym z punktów kampanii prezydenckiej w ubiegłym roku. Zdaniem Krzystka, obecny stadion Pogoni powinien zostać zburzony, a tereny w centrum miasta sprzedane developerom. Pieniądze za ziemię miałyby stanowić wkład własny miasta w budowę nowego stadionu.

Zanim prezydent zorganizował konferencję prasową, Rada Miasta przyjęła uchwałę o podjęcie starań o organizację meczów ME w 2012 roku.

Reklama