Nowe projekty: Sztokholm i Kayseri

źródło: własne; autor: Redakcja

Po kilku podejściach w końcu zamieszczamy projekt nowego narodowego stadionu Szwecji. Budowa zakończy się w 2011 roku. Dwa lata wcześniej gotowy będzie bardzo ciekawy turecki projekt realizowany od kilku miesięcy w Kayseri.

Reklama

W Solnej, na północy Sztokholmu, powstanie już wkrótce jeden z najoryginalniejszych i najnowocześniejszych obiektów w Europie. Nya Nationalarena (nazwa robocza) z pojemnością 50 000 miejsc nie przyćmi największych obiektów Kontynentu, jednak zastosowane rozwiązania uczynią nowy obiekt wyjątkowym. Przede wszystkim uwagę zwraca architektura- ponad bryłę stadionu i okoliczną zabudowę wzbijają się olbrzymie pylony, które nocą podświetlane będą na żółto-niebiesko. Ich zadaniem jest podtrzymywanie zadaszenia, które nad murawą jest rozsuwane i w razie złej pogody może w kilkanaście minut zmienić stadion w halę. W budowie użytych zostanie wiele ekologicznych materiałów, co od lat jest domeną Skandynawów.

Jak widać na jednej z wizualizacji, autorzy renderingów użyli zdjęcia z niedawnych konfrontacji Szwecji z Polską. Trzeba przyznać, że pod względem piłkarskim sędziwa już obecna Rasunda nie była dla nas łaskawa. Miejmy nadzieję, że na nowym obiekcie nie tylko Szwedom, ale i Polakom będzie grało się lepiej...

Zupełnie inna jest rola nowego Kadir Has Şemir Stadyumu. To obiekt budowany dla tureckiego ligowego średniaka- Kayserispor. Zresztą, będzie to prawdopodobnie* dopiero drugi po Şükrü Saracoğlu typowo piłkarski obiekt w lidze. Finansowanie tej nietypowej inwestycji zaskakuje nawet niektórych Turków- nowych obiektów oczekiwaliby raczej w Ankarze, Antalyi czy Trabzonie, nie mówiąc już o popadającym powoli w ruinę stadionie Galatasaray- Ali Sami Yen. Tymczasem Kayserispor w tym sezonie, jakby na przekór, spisuje się znakomicie- jest obecnie 3. w tabeli SuperLig za Fenerbahçe i Beşiktaşem.

*- prawdopodobnie, ponieważ budowa zawsze może się przedłużać, a nowe stadiony mają powstawać m. in. w Konyi czy Antalyi.

Reklama