Cardiff: Budują mniejszy, ale budują

źródło: własne BBC; autor: Michał

Aby zagwarantować ukończenie inwestycji Cardiff City FC postanowiło zmniejszyć pojemność budowaego stadionu do 25 000. Niepewność finansowa blokowała inwestycję przez ostatnie kilka lat.

Reklama

Budowa stadionu dla walijskich "Jaskółek" ruszyła 21. lutego. Jednak aż trzy trybuny zostaną zmodyfikowane w porównaniu do pierwotnego planu. Skutkiem tego, zamiast 30 000 miejsc klub otrzyma o 5 000 mniej. Przyczyna- gwarancje finansowe. To przez nie, a w zasadzie przez brak takich gwarancji, władze miasta w poprzednich latach nie przyznały pozwolenia na budowę. - Zaprojektowaliśmy stadion z tzema pojedynczymi trybunami [wcześniej wszystkie miały mieć dwa poziomy- przyp.red.], a tylko główna otrzyma dwa poziomy. Mówi prezes klubu, Peter Ridsdale. - Ale zachowaliśmy możliwość późniejszego dobudowania drugiego poziomu na całej długości bez demontowania dachu, więc to najlepszy z kompromisów- kończy prezes.

Od trzech tygodni trwają prace przygotowawcze w miejscu wyburzonego stadionu lekkoatletycznego, gdzie stanie nowa arena. Już w kwietniu ma się zacząć konstrukcja nowych trybun. Zakończy się ona na przełomie 2008 i 2009 roku. - Wyznaczyliśmy przedział 8 tygodni na zakończenie budowy- od grudnia 2008 do lutego 2009.- mówi Ridsdale. Budowa ma pochłonąć ok. 38mln funtów. Budowa ma być finansowana przez klub i prywatną firmę PMG Estates, głównym wykonawcą jest firma Laing O'Rourke, której prezes jest zdeklarowanym fanem Cardiff City.

Reklama