West Ham nie przejmie Stadionu Olimpijskiego

źródło: własne

Po grzyskach w 2012 roku Stadion Olimpijski w Londynie będzie służył zawodom lekkoatletycznym, a jego pojemność spadnie o 55 000 miejsc. Tym samym wniosek "Młotów" o przejęcie obiektu i dostosowanie do rozgrywek piłkarskich został odrzucony. W kolejce ustawił się za to inny klub- Leyton Orient.

Reklama

Jak poinformował Komitet Organizacyjny IO 2012, wymogi postawione przez MKOL nakazują (choć nie dosłownie) zachowanie infrastruktury lekkoatletycznej. Co za tym idzie nie można przyjąć propozycji West Hamu, aby głównym zastosowaniem była pilka nożna, a pojemność pozostała bez zmian. Tym bardziej, że na zaawansowanym etapie jest plan przebudowy obiektu po Olimpiadzie i zmniejszenie pojemności do zaledwie 25 000. Zmiana tego planu na propozycje przedstawione przez West Ham spowodowałaby znaczne opóźnienia w budowie.

Właściciel klubu, islandzki biznesmen Eggert Magnusson, mógł przystać na pozostawienie bieżni i ustawianie na niej tymczasowych trybun podczas meczów piłkarskich. Nie mógł za to zgodzić się na tak niską pojemność, ponieważ obecny stadion "Młotów"- Boleyn Ground, jest o 10 000 większy i klub tylko by na tym stracił. Po niepowodzeniu rozmów między KO a Magnussonem obie strony podziękowały sobie za ponad półroczną współpracę, a klub najprawdopodobniej zbuduje zupełnie nowy stadion. Burmistrz Londynu, Ken Livingstone, zapewnił przy tym, że będzie śledził i wspierał plany West Hamu w sprawie budowy obiektu.

"Młoty" już współpracują z Agencją Rozwoju Londynu w poszukiwaniu lokalizacji dla nowej areny, najprawdopodobniej będzie to działka obok stacji metra "West Ham". Według spekulacji mediów West Ham przebije największe kluby- Arsenal i Chelsea, budując stadion nawet na 80 000 widzów. Byłby to drugi po Wembley stadion w Londynie i trzeci w Wielkiej Brytanii (jeśli Manchester United zrealizuje plany dalszej rozbudowy Old Trafford).

Tymczasem do przejęcia roli gospodarza na zmniejszonym Stadionie Olimpijskim szykuje się trzecioligowy Leyton Orient, dla którego nowy obiekt o pojemności 25 000 miejsc, nawet z bieżnią lekkoatletyczną, byłby bardzo dobrym rozwiązaniem. Obecnie klub rozgrywa mecze na niewielkim Matchroom Stadium.

Reklama