Rekordowy stadion powstaje w Arlington

źródło: dallascowboys.com / własne

Na trasie między Dallas a Fort Worth stanie największy obiekt w historii amerykańskiej ligi NFL. Drużyna Cowboys pierwszy mecz rozegra na nim już w 2009 roku.

Reklama

Co prawda, podstawowa pojemność stadionu to 80 000, ale rozmach inwestycji zakłada możliwość powiększania areny do 100 000 miejsc, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. To nie jedyny rekord- za bramkami trybuny będą zabudowane jedynie częściowo (to właśnie tam jest miejsce dla dodatkowych, tymczasowych sektorów). Za nimi zaś znajdą się największe na świecie szklane ściany, które przy odpowiedniej pogodzie będą rozsuwane, by połączyć skwery znajdujące się na zewnątrz z obiektem. Rozsuwany będzie także dach nad boiskiem (otwieranie/zamykanie potrwa 12 minut). Nieco poniżej konstrukcji dachu podwieszony ma być telebim, oczywiście… największy na świecie.

Kolejny rekord pobito wnętrzem stadionu. Będzie to największy na Ziemii budynek pozbawiony podpór we wnętrzu. Trybuny będą miały, w zależności od miejsca, nawet 5 poziomów i to nie licząc miejsc dla VIP-ów. Ci otrzymają trzy piętra z lożami- łącznie dwieście! Adekwatnie do pojemności kibice będą mieli do dyspozycji 1 600 toalet z możliwością przeniesienia części, zależnie od rodzaju odbywającej się imprezy. Bary, kawiarnie, restauracje, muzeum klubowe, klubowy megastore, sale konferencyjne- w inwestycji tego kalibru nie dziwią już nikogo.

Za rozsuwanymi szklanymi ścianami znajdą się skwery, z których jeden będzie wyposażony w scenę dla organizacji koncertów. Całość będą otaczać pierścienie parkingów- łącznie 30 000 miejsc! Stadion ma być najlepiej dostępnym obiektem świata- samo dostosowanie pobliskich autostrad do przewidzianych rozwiązań komunikacyjnych wokół areny kosztuje ok. 270 mln $

Projektem olbrzyma zajęła się firma HKS Architects, która jest wymieniana wśród pięciu najlepszych firm świata w dziedzinie architektury sportowej. Na swoim koncie ma m. in. Pizza Hut Park, wielkie stadiony baseball’owe oraz powstający w innej części kraju olbrzymi stadion Indianapolis Colts (NFL).

Obecnie Dallas Cowboys swoje mecze rozgrywają na wybudowanym w 1971 roku Texas Stadium. Nowy obiekt ma nawiązywać konstrukcją do istniejącego, zwłaszcza układem dachu wspierającego się na dwóch podłużnych łukach i mniejszych- poprzecznych.

Reklama