Euro 2012: Delegacja UEFA w Gdańsku

źródło: PZPN.pl

Delegacja UEFA, która od niedzieli przebywa w Polsce w związku ze staraniami naszego kraju o organizację mistrzostw Europy w 2012 roku, odwiedziła w poniedziałek po południu Gdańsk. Miasto zaprezentowano im m.in. z lotu ptaka.

Reklama

Delegacja UEFA przyjechała do Polski, by odwiedzić cztery miasta, w których miałyby odbywać się mecze ME (Warszawa, Gdańsk, Poznań, Wrocław). To jeden z punktów drugiego etapu rywalizacji o organizację Euro-2012. Polska ubiega się o organizację mistrzostw wspólnie z Ukrainą. Rywalami tej kandydatury są Włochy oraz wspólnie Węgry z Chorwacją.

Przed wizytą w Gdańsku delegaci z UEFA spotkali się w Warszawie m.in. z premierem Jarosławem Kaczyńskim i ministrem sportu Tomaszem Lipcem.

Delegacja UEFA, po wylądowaniu na lotnisku w Gdańsku, przesiadła się do śmigłowca z pokładu którego zaprezentowano jej m.in. miasto i teren, gdzie powstać ma Baltic Arena. Zaprezentowano również plany samego stadionu.

Później delegaci już na ziemi przeszli spacerem po gdańskim Głównym Mieście. W ratuszu Głównego Miasta spotkali się z samorządowcami prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem i marszałkiem województwa Janem Kozłowskim. Delegatom zaprezentowano zarówno miasto jak i region.

Mecze EURO 2012 w Gdańsku rozgrywane miałyby być na 40-tysięcznym stadionie, którego kształt wzorowany będzie na bryle bursztynu. Obiekt zbudowany od podstaw, kosztować ma 80 milionów euro.

Stadion nazywać się będzie Baltic Arena. Projekt obiektu przygotowało niemieckie biuro architektoniczne z Duesseldorfu, które współpracowało przy tworzeniu stadionów piłkarskich m.in. "Arena auf Schalke" w Gelsenkirchen czy "AWD Arena" w Hanowerze.

Stadion wraz z obiektami towarzyszącymi ma stanąć na działce o powierzchni 33 hektarów w gdańskiej dzielnicy Letnica. Obecnie w tym miejscu znajdują się ogródki działkowe.

Kształt i kolor pokrycia zadaszenia i boków stadionu nawiązywać ma do bryły i koloru bursztynu.

Rozpoczęcie budowy stadionu planuje się na przełom lat 2007/2008 stadion ma być gotowy dwa lata później.

Koncepcja funkcjonowania stadionu przewiduje nie tylko organizowanie na tym obiekcie spotkań piłkarskich, lecz również przeprowadzanie rozmaitego rodzaju konferencji czy sympozjów. Miałyby one odbywać się w salach VIP-owskich na trybunach, których wielkość można będzie dowolnie modulować.

Kibice rywalizujących drużyn wchodzić będą na stadion poprzez odrębne platformy. Stadion wybudowany będzie w pobliżu linii i przystanku kolejowego oraz nieopodal jednej z głównych arterii komunikacyjnych miasta, która w najbliższym czasie zostanie zmodernizowana.

Przedstawiciele władz Gdańska przekonują, że stadion w mieście powstanie niezależnie od tego, czy UEFA przyzna Ukrainie i Polsce prawo organizacji Euro 2012. Koszt powstania obiektu to około 80 milionów euro, a pieniądze pochodzić mają z budżetu miasta, funduszy unijnych i budżetu państwa. Niewykluczone jest także pozyskanie firmy prywatnej dla sfinansowania budowy.

Reklama