Pożegnanie poczciwego Letzigrund

źródło: uefa.com

Ponad tysiąc łowców pamiątek pożegnało w poniedziałek stadion Letzigrund w Zurychu, który zostanie zburzony i odbudowany dla potrzeb Euro 2008.

Reklama

Przygotowania do Euro

Szwajcarski obiekt, który gościł niezliczone mecze piłkarskie oraz wiele ważnych imprez lekkoatletycznych zostanie wkrótce zrównany z ziemią by powstać na nowo we wrześniu 2007 roku, gotowy do organizacji meczów Euro 2008. Lokalni rywale FC Zurych i Grashopper-Club zagrają pokazowy mecz, by uświetnić ponowne otwarcie obiektu 30 września przyszłego roku.

Imponujący tłum

W poniedziałkowy wieczór władze miasta dały okazję do pożegnania ze „staruszką” i pozwoliły kibicom na zabranie jego części jako pamiątki. Przez trzy godziny, między 18:00 a 21:00 mogli oni zabrać dowolne przedmioty w przygotowanych uprzednio przez miasto kartonowych pudłach. Spory tłum zebrał się by uczestniczyć w tym wydarzeniu i po dziesięciu minutach od otwarcia bramek 1 000 kawałków murawy zostało rozchwyconych przez fanów.

Poszukiwane pamiątki

Krzesełka z trybun głównej i wschodniej także okazały się bardzo popularne, wielu kibiców zabrało te elementy otwartego w 1925 roku stadionu do swoich domów i ogrodów. Także klubowe sztućce i fragmenty tartanowej bieżni znikały w cieniu wielkich dźwigów zgromadzonych wokół stadionu dla potrzeb rozbiórki.

Emocjonalna podróż

Na wschodniej trybunie, gdzie zwykli siadać najzagorzalsi kibice, fani zgromadzili się by ostatni raz zaśpiewać klubowe pieśni. To wzruszające pożegnanie miało swój punkt kulminacyjny przy dźwiękach młotków i kilofów, którymi kibice próbowali odłamać pamiątkowe fragmenty betonu na sektorze z miejscami stojącymi. Mniejsze kluby w mieście także skorzystają na zmianach, ponieważ pozostawione po poniedziałku krzesełka zostaną między nie rozdzielone.

Reklama