Brakuje pieniędzy na budowę stadionu

źródło: "Dziennik Polski" / wislakrakow.com; autor: Michał

W dzisiejszym wydaniu „Dziennika Polskiego” przeczytać możemy wypowiedź Janusza Stanaszka, przedstawiciela firmy Budimex-Dromex SA odpowiedzialnej za przebudowę naszego stadionu.

Reklama

- Najgorsze prace, ziemne, są już za nami. Teraz powstaje las rusztowań, na których zostanie oparta żelbetowa rama, a na niej stalowa konstrukcja trybuny. Są już także przygotowane pylony, na których zostanie podwieszona konstrukcja dachu - mówi Janusz Stanaszek, dyrektor kontraktu z firmy Budimex-Dromex SA, która jest wykonawcą nowej trybuny. Dodaje, że nie ma żadnych opóźnień w budowie: - Kibice powinni zasiąść na trybunie w listopadzie. Do czerwca przyszłego roku, zgodnie z kontraktem, ma natomiast zostać oddany do użytku stan surowy pomieszczeń pod trybuną. Będą one zamknięte przeszkleniem. W przestrzeni pod trybuną północną rozważa się wygospodarowanie pomieszczeń m.in. na muzeum Wisły Kraków.

Miasto na budowę dysponuje kwotą 35 mln zł. - Brakuje jeszcze około 12 mln zł na wykończenie przestrzeni pod trybuną oraz budowę pawilonu medialnego, który zgodnie z planem ma powstać w przyszłym roku w sąsiedztwie istniejącej trybuny południowej - informuje Iwona Król, zast. dyrektora Krakowskiego Zarządu Dróg, który w imieniu gminy jest inwestorem zastępczym rozbudowy stadionu.

Po oddaniu do użytku trybuny północnej, na stadionie będą dwie nowoczesne, zadaszone trybuny za bramkami i dwie trybuny ze starej epoki wzdłuż boiska. Iwona Król z KZD nie jest w stanie określić, czy w kolejnych latach miasto będzie w stanie wygenerować odpowiednie środki na dokończenie przebudowy.

Planuje się również kolejne etapy modernizacji stadionu Wisły. Oprócz wspomnianego pawilonu medialnego (koszt około 5,5 mln zł) w dalszej kolejności ma powstać trybuna wschodnia (od strony parku Jordana) na około 8 tys. miejsc i trybuna zachodnia (od strony obiektów TS Wisła) na około 14 tys. widzów. Obie trybuny mają być zadaszone. Po ich wybudowaniu, wraz z miejscami dla kibiców zaplanowanymi na łukach stadionu, wiślacki obiekt miałby pojemność 34 tys. miejsc. Spełniałby więc wymogi niezbędne dla obiektów, na których można rozgrywać mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Polska wraz z Ukrainą stara się o organizację tej imprezy w 2012 r., a stadion Wisły brany jest pod uwagę, jako jedna z rezerwowych aren.

- Są już gotowe koncepcje nowych trybun od strony wschodniej i zachodniej. Na razie nie otrzymaliśmy od miasta zlecenia na wykonanie projektów. Uważam, że nawet jeśli Kraków nie otrzyma organizacji EURO 2012, to przebudowę stadionu powinno się dokończyć - mówi Wojciech Obtułowicz, autor projektu nowego stadionu.

Szacuje, że na budowę trybun wschodniej i zachodniej miasto musiałoby znaleźć około 120 mln zł. Jest także koncepcja budowy dwóch podziemnych parkingów, na 1200 miejsc każdy, przy trybunach południowej i północnej.

Reklama