MŚ 2006 - energia słoneczna dla stadionu im. Fritza Waltera

źródło: gazeta.pl / PAP; autor: Krzysztof

Kibice niemieckiego klubu piłkarskiego 1. FC Kaiserslautern są pogrążeni w żałobie, ponieważ ich zespół - po klęsce w Wolfsburgu - spada do 2. Bundesligi. Promykiem nadziei na przyszłość, a raczej strumieniem światła będzie zasilanie stadionu im. Fritza Waltera energią słoneczna.

Reklama

W poniedziałek, 15 maja uruchomiono pierwsze z urządzeń przetwarzające energię słoneczną. Dostarczy ono 800 kilowatów energii. To największa tego typu instalacja na niemieckich stadionach.

Urządzenie tego rodzaju w Dortmundzie, nagrodzone w 2005 roku nagrodą europejską, wytwarza tylko 550 kilowatów. Stadiony w Norymberdze i Gelsenkirchen są także zasilene energią słoneczną, a Berlin i Stuttgart planują takie inwestycje. Wszystko to za sprawą projektu o nazwie Green Goal.

Ogółem urządzenia gromadzące energię słoneczną dostarczą dla stadionów i miast MŚ 2006 2 500 kilowatów. Odpowiada to zapotrzebowaniu na energię obszaru 20 000 m kwadratowych lub dostarczeniu energii potrzebnej do utrzymywania stadionu piłkarskiego przez cały rok. Dla porównania, zakład solarny, zaopatrujące stadion olimpijski w Sydney w 2000 r. wytwarzał około 1000 kilowatów.

Reklama