Brazylia chce zorganizować piłkarskie MŚ-2014

źródło: wp.pl / PAP; autor: voytek

Prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva zapowiedział, że jego kraj będzie się starał o organizację finałów piłkarskich mistrzostw świata w 2014 roku.

Reklama

"Futbol jest wielką pasją mieszkańców naszego kraju i dlatego chcemy zorganizować finały mistrzostw świata - powiedział da Silva po spotkaniu z prezydentem Brazylijskiej Konfederacji Piłkarskiej Ricardo Teixeirą. - Zrobię wszystko co niezbędne, aby po 64 latach ten turniej odbył się u nas".

Brazylia zdobyła pięciokrotnie mistrzostwo świata, ale tylko raz organizowała finały MŚ. Było to w 1950 roku. "To jest zdumiewające, że kraj, który jest pięciokrotnym mistrzem świata i ma najlepszą reprezentację minionej dekady, tylko raz był gospodarzem turnieju finałowego" - skomentował prezydent Brazylii.

Brazylia ma duże szanse na zrealizowanie tego celu, bowiem finały MŚ-2014, zgodnie z założeniami Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej o globalizacji piłki nożnej, mają odbyć się w Ameryce Płd. Turniej w 2010 r zorganizuje Republika Południowej Afryki, tegoroczne mistrzostwa odbędą się w Niemczech, a przed czterema laty rozgrywane były w Korei Płd. i Japonii. W 2003 roku państwa południowoamerykańskie jednogłośnie poparły kandydaturę Brazylii do organizacji finałów MŚ za osiem lat.

Aby dostać organizację największej piłkarskiej imprezy Brazylia musiałaby uporać się z wieloma problemami. Większość stadionów w tym kraju jest przestarzałych, bowiem wybudowano je w latach 50. i 60. Brazylijski futbol trawiony jest przez kłopoty finansowe, a w piłkarskiej administracji panuje chaos.

Reklama