Arena Bałtycka w bryle bursztynu

źródło: gdansk.pl / wp.pl

Dziś przedstawiono projekt nowego stadionu miejskiego w Gdańsku. Czterdziestotysięcznik jest dziełem biura projektowego Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Düsseldorfu.

Reklama

Poza pojemnością uznanie budzi rozmach- fasada obiektu pokryta będzie płytkami w różnych odcieniach brązu, które mają przypominać bursztyn mieniący się różnymi barwami. Kształt bryły również będzie wzorowany na „złocie Bałtyku”, z którego Gdańsk jest znany. Twórcy tej koncepcji to renomowana firma- współpracowali m. in. przy tworzeniu projektów Arena auf Schalke (obecnie Veltins Arena, Gelsenkirchen) oraz AWD Arena (Hanower, miejsce meczu Polska–Kostaryka w MŚ 2006- przyp. red.).

Stadion ma stanąć w dzielnicy Letnica, na działce o powierzchni 33 hektarów. Choć dziś są tam ogródki działkowe, władze miasta zapewniają, że już na przełomie 2007 i 2008 roku rozpocznie się budowa. Jej czas szacowany jest na dwa lata. Projekt jest częścią polsko-ukraińskiego zgłoszenia do organizacji Euro 2012, jednak zgodnie z opinią władz jego budowa nie zostanie odwołana w przypadku, gdyby Polska nie była organizatorem. W takim wypadku może się przedłużyć, ponieważ czasu nie będą ograniczały terminy wyznaczone przez UEFA. Jeszcze w tym roku miasto ma ogłosić przetarg na opracowanie dokumentacji technicznej.

Baltic Arena ma być wyposażona zgodnie z obowiązującymi standardami w instalacje oraz pomieszczenia umożliwiające różnorodne wykorzystanie stadionu- od meczów piłkarskich, przez koncerty, po sympozja i panele, które będą się odbywać w salach umieszczonych pod trybunami. Same trybuny zostały również bardzo dokładnie zaplanowane. Kibice miejscowi i przyjezdni będą mieli wyznaczone osobne platformy, bramki wejściowe oraz sektory, tak, aby unikać jakichkolwiek konfrontacji. Same trybuny będą podzielone na dwa poziomy dla poprawy widoczności. Infrastruktura wokół stadionu zostanie przygotowana do obsługi nowego obiektu: nieopodal znajduje się stacja kolejowa oraz jedna z głównych arterii miasta czekająca na modernizację.

Koszt porównywalnej inwestycji w Europie to około 80 mln €. Pieniądze Gdańsk ma zamiar wyasygnować z miejskiego budżetu, od władz państwowych oraz z Unii Europejskiej. Pod uwagę brana jest także możliwość pozyskania prywatnego inwestora, który mógłby współfinansować budowę.

Wizualizacje:

Reklama