Estadio Cuscatlán

Pojemność44 836
Kraj Salwador
MiastoSan Salvador
KlubyAlianza FC, CD Atlético Marte
Inne nazwy Monumental Estadio Cuscatlán
Nazwy potoczne El Coloso de Monserrat
Inauguracja 24.07.1976
Czas budowy 1971–1976
Wykonawca Empresas Simán S.A., Constructora Técnica, Inversiones y Valores S.A.
Adres Calle antigua a Huizúcar, San Salvador

Reklama

Estadio Cuscatlán – opis stadionu

Jak powstał Estadio Cuscatlán?

Idea budowy nowego stadionu, który miał się stać główną areną piłkarską w Salwadorze, powstała w 1969. Z inicjatywą wyszła grupa przedsiębiorców, która zawiązała spółkę Estadios Deportivos de El Salvador (EDESSA). Teren pod budowę zakupiono w listopadzie 1970. Obiekt miał stanąć ok. 2 km na południe od dotychczasowego głównego stadionu w kraju, Estadio Nacional Flor Blanca (obecnie znanego jako Estadio Nacional Jorge „Mágico” González).

Projekt stadionu opracowano na podobieństwo Estadio León w Meksyku, a prace budowlane powierzono firmom Empresas Simán S.A. oraz Constructora Técnica, Inversiones y Valores S.A. Budowa rozpoczęła się 24 marca 1971, choć uroczyste rozpoczęcie prac, z udziałem prezydenta Fidela Sáncheza Hernándeza, miało miejsce 16 kwietnia 1971.

Pierwszy mecz odbył się na nieukończonym jeszcze w pełni stadionie 19 października 1975, kiedy w spotkaniu ligowym zmierzyły się ze sobą Platense i Juventud Olímpica (2:1). Mecz obejrzało z trybun ponad 30 tys. widzów. Pierwszą bramkę na nowym obiekcie zdobył zawodnik Platense, Rafael „Gancho” Búcaro. Fakt ten upamiętnia tablica, odsłonięta na stadionie na początku 2015.

Za datę inauguracji stadionu podaje się 24 lipca 1976, kiedy rozegrano na nim mecz towarzyski pomiędzy reprezentacją Salwadoru, a drużyną ówczesnego mistrza RFN, Borussią Mönchengladbach (0:2).

Jakie wydarzenia miały miejsce na Estadio Cuscatlán?

Obiekt przechodził przez lata wiele modernizacji, choć w dużej mierze zachował do dziś swą oryginalną formę, np. w 2008 zainstalowano na nim pierwszy w Ameryce Środkowej stadionowy telebim (wymieniony na nowy w 2020), a w 2015 zmieniono kolorystykę areny na niebiesko-białą, nawiązując do barw flagi Salwadoru (zastępując czerwono-żółte barwy, które pojawiły się na początku XXI wieku).

Stadion stał się głównym obiektem piłkarskim w kraju, przejmując organizację większości spotkań piłkarskiej reprezentacji Salwadoru. Odbywają się na nim również mecze najważniejszych krajowych rozgrywek. Ponadto w latach 1995 i 2007 rozegrano na nim spotkania Copa UNCAF (późniejszy Copa Centroamericana), a w 2002 mecze turnieju piłkarskiego w ramach XIX Igrzysk Ameryki Środkowej i Karaibów.

Podczas dwóch trzęsień ziemi, jakie nawiedziły Salwador w styczniu i w lutym 2001, naruszona została konstrukcja stadionu. Po dokonaniu niezbędnych napraw i wzmocnień, udało się przywrócić pełną funkcjonalność obiektu.

Obecnie swoje domowe spotkania na Estadio Cuscatlán rozgrywają dwa utytułowane stołeczne kluby, Alianza FC oraz CD Atlético Marte. Z ciekawostek należy podać, że 5 listopada 2005, z inicjatywy firmy Colgate, na stadionie pobito rekord Guinnessa w liczbie osób (13 380) myjących jednocześnie zęby.

31 grudnia 2021 prezydent Nayib Bukele ogłosił na Twitterze plany budowy nowego stadionu narodowego Salwadoru. Projekt ma być efektem partnerstwa z Chinami, które mają wesprzeć inwestycję. Obiekt miałby powstać w Antiguo Cuscatlán, na zachodnich przedmieściach aglomeracji stolicy Salwadoru. Planowana pojemność to 50 tys. widzów. Jeśli budowa dojdzie do skutku, zastąpi on w dużej mierze Estadio Cuscatlán.

20 maja 2023 podczas meczu ćwierćfinałowego play-off Primera División pomiędzy Alianza FC i Club Deportivo FAS Santa Ana, na stadionie doszło do fatalnego w skutkach stłoczenia się ludzi próbujących wejść na obiekt, w efekcie czego śmierć poniosło 12 kibiców.

Jak wygląda Estadio Cuscatlán?

Estadio Cuscatlán posiada typowo piłkarski układ. Jednopoziomowe trybuny o zaokrąglonym, owalnym obrysie otaczają boisko ze wszystkich stron. Po stronie zachodniej (w tym także na fragmentach trybun za bramkami), w górnej części ciągnie się czterokondygnacyjny budynek z lożami, których łącznie na stadionie jest 560.

Równolegle do budynku z lożami w części zachodniej biegnie również dach kryjący górne rzędy trybun. Do krawędzi dachu przytwierdzone są reflektory oświetleniowe, po przeciwległej stronie za oświetlenie odpowiadają natomiast trzy maszty.

Zachodnia część trybun wyposażona została w plastikowe krzesełka. Pojemność stadionu wynosi 44 836 widzów, co czyni go największym obiektem piłkarskim w Ameryce Środkowej. W otoczeniu stadionu znajdują się parkingi oraz boiska pomocnicze.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023