Stade Amahoro

Pojemność45 000
Kraj Rwanda
MiastoKigali
Kluby-
Inauguracja 01.07.2024
Czas budowy 2022–2024
Koszt 170 mln $
Wykonawca Summa Construction Inc.

Reklama

Stade Amahoro – opis stadionu

Jaka była historia Stade Amahoro do czasu wielkiej rozbudowy?

Stade Amahoro, położony w stolicy Rwandy, Kigali, to największy stadion w kraju, pełniący rolę stadionu narodowego. Obiekt został wybudowany w latach 80. XX wieku dzięki pomocy Chin. Podczas czystek etnicznych w 1994 zasłynął jako miejsce dające schronienie uchodźcom. W 2018 Rwanda Housing Authority ogłosiło zamiar rozbudowy stadionu.

Zanim doszło do rozbudowy Stade Amahoro, w 2019 tuż obok, w miejsce boisk pomocniczych, wybudowano nową halę widowiskowo-sportową Kigali Arena (BK Arena), największą w Rwandzie i całej Afryce Wschodniej. W połączeniu z rozbudowanym stadionem miało to stworzyć nowoczesny kompleks sportowy.

Dawny Stade Amahoro w kształcie z lat 1986–2022 można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy rozbudowano Stade Amahoro?

Rozbudowa Stade Amahoro rozpoczęła się w pierwszej połowie 2022. Głównym wykonawcą prac zostało tureckie przedsiębiorstwo Summa Construction Inc. (z pomocą lokalnych firm), które w 2019 wybudowało również pobliską halę widowiskowo-sportową. Prace przebiegały zgodnie z planem i trwały ok. dwa lata, a koszt realizacji projektu wyniósł 170 mln $.

Relację z rozbudowy Stade Amahoro można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy zainaugurowano Stade Amahoro po przebudowie?

Pierwszy mecz na rozbudowanym Stade Amahoro odbył się 15 czerwca 2024. W towarzyskim spotkaniu, przy licznie zgromadzonej publiczności, zmierzyły się wówczas dwa utytułowane rwandyjskie kluby, APR FC i Rayon Sports (0:0).

Oficjalna inauguracja miała jednak miejsce 1 lipca 2024. Stadion zainaugurował prezydent Rwandy Paul Kagame, a gościem ceremonii był również prezydent CAF Patrice Motsepe. Na otwarcie odbył się mecz o okolicznościowe trofeum (Amahoro Stadium Inauguration Trophy) pomiędzy aktualnym mistrzem kraju, APR FC i zdobywcą Pucharu, Police FC, zakończony wynikiem 1:0.

Reprezentacja Rwandy po raz pierwszy wystąpiła na rozbudowanym Stade Amahoro 10 września 2024, remisując 0:0 z Nigerią w spotkaniu eliminacji do Pucharu Narodów Afryki 2025.

Co obejmowała rozbudowa Stade Amahoro?

Dzięki rozbudowie, Stade Amahoro znacznie zwiększył swoje gabaryty. Do istniejących trybun dobudowano zupełnie nowe, drugie piętro, zwiększając zewnętrzny obwód areny do 800 m. Istniejące wcześniej trybuny (obecny dolny poziom) zostały odnowione, a na łukach dobudowano brakujące dolne fragmenty. Podniesiono także płytę boiska o 2 m w górę, przybliżając ją do trybun. Stadion zachował bieżnię lekkoatletyczną i swój owalny kształt.

Trybuny zyskały dekoracyjną elewację oraz nowe zadaszenie. Pomimo instalacji krzesełek na całej widowni (zlikwidowano miejsca stojące), pojemność stadionu wzrosła z 25 tys. do 45 tys. widzów. Cała przebudowa znacznie podniosła standard obiektu i jego możliwości komercyjne.

Skala renowacji była na tyle duża, że można praktycznie mówić o powstaniu zupełnie nowego obiektu. Zrealizowany projekt postrzegany jest nawet jako symbol odrodzenia i przemian, które nastąpiły w kraju w ciągu 30 lat od niesławnego ludobójstwa Tutsi.

Projekt rozbudowy Stade Amahoro można zobaczyć na osobnej podstronie

Jak zmieniło się otoczenie Stade Amahoro przy okazji jego rozbudowy?

Przy okazji rozbudowy Stade Amahoro zmodernizowana została również znajdująca się obok starsza hala sportowa, tzw. Petit Stade oraz sala paraolimpijska. Na nowo zaaranżowano całe otoczenie, a za wschodnią trybuną stadionu powstała bieżnia treningowa z czterema torami (sześcioma na głównej prostej), boiskiem i oświetleniem.

Czym charakteryzuje się Stade Amahoro?

Stade Amahoro posiada owalny kształt i wyposażony jest w boisko z hybrydową murawą oraz bieżnię lekkoatletyczną. Bieżnię otaczają wysokie, dwupoziomowe trybuny, które mogą pomieścić 45 tys. widzów. Na trybunach znajdują się składane krzesełka w kolorach zielonym, żółtym i niebieskim (barwy te znajdują się na fladze Rwandy).

Na trybunie zachodniej znajdują się loże VIP oraz skyboxy. Obiekt posiada również miejsca dla dziennikarzy oraz osób poruszających się na wózkach inwalidzkich i ich towarzyszy. Stadion został wyposażony w cztery szatnie dla zawodników i inne pomieszczenia potrzebne do organizacji rozmaitych wydarzeń. Ponadto na stadionie znajdują się sklepy, bary i restauracje.

Trybuny przykryte są zadaszeniem, pod którym zawieszono reflektory oświetleniowe, system nagłośnienia oraz dwa telebimy. Z zewnątrz budynek osłania ozdobna elewacja z tradycyjnymi wzorami imigongo, korespondując z architekturą innych budynków kompleksu, w tym hali widowiskowo-sportowej Kigali Arena.

Amahoro w języku kinyarwanda oznacza pokój, a więc Stade Amahoro to „Stadion Pokoju”.

Jaką rolę pełni Stade Amahoro?

Stade Amahoro to największy i najnowocześniejszy stadion w Rwandzie (a także jeden z największych w całym regionie), pełniący rolę stadionu narodowego. Oprócz spotkań reprezentacji Rwandy odbywają się na nim mecze miejscowych klubów, a także wydarzenia kulturalne. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze obiekt może gościć imprezy sportowe i pozasportowe o wysokiej, międzynarodowej randze.

Co znajduje się w otoczeniu Stade Amahoro?

Stadion wraz położoną tuż obok, otwartą w 2019 halą Kigali Arena (w 2022 otrzymała komercyjną nazwę BK Arena) tworzy kompleks sportowy, na który składa się również starsza hala sportowa (Petit Stade) oraz treningowa bieżnia lekkoatletyczna. Kompleks położony jest niespełna 3 km na zachód od terminalu lotniska w Kigali.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2025