Al-Shorta SC Stadium

Pojemność10 089
Kraj Irak
MiastoBagdad
KlubyAl-Shorta SC
Nazwy potoczne Al-Qafs („Klatka”)
Inauguracja 08.11.2025
Czas budowy 2014–2025
Projekt Nordic Sport
Wykonawca Nynord

Reklama

Al-Shorta SC Stadium – opis stadionu

Jak w skrócie prezentuje się Al-Shorta SC Stadium?

Al-Shorta SC z Bagdadu to jeden z czołowych klubów piłkarskich w Iraku. Jego początki sięgają 1932, ale dopiero w 1990 doczekał się pierwszego stadionu, który stanął w sąsiedztwie akademii policyjnej (sam klub powiązany jest z policją).

Był to jednak dość skromny obiekt, który od 2012 planowano zastąpić nowym, a w ramach projektu powstać miał cały kompleks sportowo-komercyjny. W 2014 rozebrano stare trybuny i rozpoczęto budowę nowych, jednak realizację inwestycji przerwała wojna z ISIS.

Projekt utknął na lata i został wznowiony dopiero pod koniec 2022. Wówczas zrezygnowano z dodatkowych obiektów, skupiając się jedynie na dokończeniu stadionu. Nową arenę uroczyście zainaugurowano 8 listopada 2025.

Nowy stadion mieści nieco ponad 10 tys. widzów i posiada typowo piłkarski, prostokątny układ. Trybuna główna, oddzielona od pozostałych sektorów, jako jedyna posiada zadaszenie i wyróżnia się charakterystycznym budynkiem zaplecza w formie siedmiu połączonych ze sobą okrągłych konstrukcji.

Jak powstał nowy Al-Shorta SC Stadium?

Jaki był poprzedni stadion Al-Shorta SC?

Początki Al-Shorta SC (Police Club) sięgają 1932, ale pierwszy stadion dla tego klubu zaczął powstawać dopiero w latach 80. XX wieku, a jego otwarcie miało miejsce 23 grudnia 1990.

Był to dosyć skromny obiekt piłkarski, z czterema niewysokimi trybunami rozmieszczonymi dookoła boiska, na których mieściło się ponad 8,5 tys. widzów. Obok stadionu powstało także boisko treningowe oraz mała hala sportowa na 2 tys. osób. Obiekt znany był potocznie jako Al-Qafs („Klatka”).

Kiedy powstał nowy stadion Al-Shorta SC?

Plany zastąpienia starego stadionu nowym zaczęły powstawać w 2012, po tym jak prezydentem klubu został Ayad Bunyan. Wizja obejmowała budowę całego kompleksu sportowo-komercyjnego, który miał pomóc klubowi w dalszym rozwoju. Projekt, nazwany Al-Shorta Sports City, oficjalnie ogłoszono 30 stycznia 2013.

Plan wspierany był przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i miał być realizowany przez szwedzką firmę Nordic Sport przy pomocy jej partnerów, Nynord oraz emirackiego AKG.

W marcu 2014 dokonano rozbiórki starych trybun, a 14 kwietnia 2014 położono kamień węgielny pod budowę nowego kompleksu. Drużyna Al-Shorta SC przeniosła wówczas rozgrywanie spotkań na Al-Shaab Stadium oraz inne obiekty.

Prace prowadzono do grudnia 2015, kiedy wstrzymano realizację projektu z uwagi na wojnę z Państwem Islamskim. Obiekt pozostał niedokończony i nie nadawał się do rozgrywania spotkań.

Inwestycję wznowiono dopiero w listopadzie 2022, choć projekt znacząco okrojono, rezygnując z nowej hali sportowej czy centrum handlowego – powstać miał jedynie nowy stadion oraz boisko treningowe.

W czasie, kiedy dokańczana była budowa nowego stadionu, Al-Shorta SC notował serię znakomitych wyników sportowych – w latach 2022–2025 klub zdobył cztery mistrzostwa z rzędu, co w sumie dało mu osiem tytułów i wysunęło na drugą pozycję w historii irackiej ligi (za Al-Zawraa SC).

Kiedy zainaugurowano nowy stadion Al-Shorta SC?

Stadion był gotowy w 2025, a jego uroczyste otwarcie miało miejsce 8 listopada 2025. Na inaugurację rozegrano towarzyski, 30-minutowy sparing pomiędzy drużynami Al-Shorta SC i Al-Hudood SC (0:0), miały miejsce także występy artystyczne i inne atrakcje.

Na ceremonii obecni byli Minister Spraw Wewnętrznych, Abdul-Amir Al-Shammari (który dokonał przecięcia wstęgi) oraz Minister Młodzieży i Sportu, Ahmed Al-Mubarqa.

Jak prezentuje się Al-Shorta SC Stadium?

Typowo piłkarski stadion klubu Al-Shorta SC mieści 10 089 widzów. Trybuny otaczają boisko dookoła, choć położona po stronie zachodniej trybuna główna oddzielona jest od reszty (brak zabudowanych narożników po jej bokach) i jako jedyna posiada zadaszenie. Widownia wyposażona jest w białe oraz zielone krzesełka.

Zaplecze trybuny głównej tworzy oryginalny budynek złożony z siedmiu połączonych ze sobą konstrukcji o okrągłym przekroju. W narożnikach stadionu stoją cztery maszty oświetleniowe.

Za wschodnią trybuną mieści się nowe boisko treningowe, które wyposażono w wąską bieżnię lekkoatletyczną. Za boiskiem treningowym stoi także starsza hala sportowa.

Obiekt położony jest w dzielnicy Al-Rusafa, niedaleko Pomnika Męczenników. Klub Al-Shorta powiązany jest z policją oraz Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, a w sąsiedztwie stadionu znajdują się obiekty szkoleniowe służb bezpieczeństwa, jak również siedziby kilku ministerstw i urzędów państwowych.

Reklama

Zdjęcia