Hiszpania: FC Barcelona rozważa powrót na Montjuïc podczas montażu dachu na Camp Nou

źródło: Stadiony.net; autor: Miguel Ciołczyk Garcia

Hiszpania: FC Barcelona rozważa powrót na Montjuïc podczas montażu dachu na Camp Nou Postępy na placu budowy Camp Nou oznaczają, że montaż dachu jest coraz bliżej. Ta skomplikowana operacja wymaga od Barcelony opuszczenia własnego stadionu na co najmniej cztery miesiące. Władze klubu rozglądają się za rozwiązaniami. Po odrzuceniu opcji rozbudowy Johan Cruyff, na pierwszy plan wysuwa się oczywisty plan B: Montjuïc.

Reklama

„Big lift” na Camp Nou: kluczowy etap i logistyczne wyzwanie

Wraz z ukończeniem konstrukcji trzeciego poziomu przebudowa Camp Nou zbliża się do najbardziej wymagającego etapu: montażu dachu. Barcelona jest przekonana, że prace na trybunach zostaną ukończone do wiosny 2027 roku, a po zakończeniu sezonu 2026/27 rozpocznie się big lift.

W tym celu konieczne będzie usunięcie murawy i wjechanie na boisko ciężkiego sprzętu, ponieważ big lift polega na stopniowym podnoszeniu stelażu dachu od wewnątrz przy użyciu specjalnych kabli, dźwigów i podnośników hydraulicznych.

Zajmie to od czterech do pięciu miesięcy, co samo w sobie oznaczałoby, że ostatnie mecze sezonu 2026/27 oraz kilka pierwszych spotkań sezonu 2027/28 FC Barcelona musiałaby rozegrać na wyjeździe. Jednak po zamontowaniu dachu stadion będzie musiał przejść kolejne inspekcje, aby uzyskać niezbędne pozwolenia. A biorąc pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, możliwe są dalsze opóźnienia. Z tego powodu zarząd Blaugrany szuka planu B.

Po ukończeniu betonowej struktury trzeciego poziomu FC Barcelona ma nadzieję na pomieszczenie 80.000 kibiców na Camp Nou jeszcze w 2026 roku.© FC Barcelona  / Po ukończeniu betonowej struktury trzeciego poziomu FC Barcelona ma nadzieję na pomieszczenie 80.000 kibiców na Camp Nou jeszcze w 2026 roku.

Wariant Estadi Johan Cruyff wykluczony

W marcu pojawiły się doniesienia o ewentualnych przenosinach na Estadi Johan Cruyff, gdzie Barça rozegrała już we wrześniu dwa mecze. Jednak przy zaledwie 6 000 widzów stadion drugiej drużyny Barçy nie spełnia wymagań La Liga. Chociaż prezes Joan Laporta mówił o rozbudowie do 16 000 miejsc, burmistrz Sant Joan Despí stwierdziła, że to niewykonalne.

Stadion musi być dostosowany do codziennego życia lokalnych mieszkańców, a 16 000 widzów, biorąc pod uwagę obecny stan obiektu, nie jest realne – skwitowała, wyjaśniając, że według danych urzędu pojemność stadionu nie może przekroczyć 10 000 miejsc.

Powrót na Montjuïc znów na stole

W efekcie władze Blaugrany nawiązał już kontakt z Radą Miasta Barcelony, aby wybadać możliwość ewentualnego powrotu na Estadi Olímpic Lluís Companys na Montjuïc. Według SER, na tym etapie jest to tylko zapytanie, a nie formalna rezerwacja.

Zarząd Barçy ma rozważać zabezpieczenie możliwości gry na magicznym wzgórzu do stycznia lub lutego 2028 roku.

W latach 2022–2025 drużyna Barçy rozegrała już mecze na stadionie Lluís Companys.© MM Groundhopping / W latach 2022–2025 drużyna Barçy rozegrała już mecze na stadionie Lluís Companys.

Reklama