USA: Mieszkańcy Waszyngtonu za budową stadionu za miliardy dolarów

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

USA: Mieszkańcy Waszyngtonu za budową stadionu za miliardy dolarów Komisarz NFL Roger Goodell oraz właściciel drużyny Commanders Josh Harris pracowali w poniedziałek nad zdobyciem poparcia członków Rady Miasta Waszyngtonu dla umowy zawartej z burmistrz Muriel Bowser w sprawie budowy nowego stadionu w Dystrykcie Kolumbii, ale – jak informuje Washington Post – umowa jest daleka od finalizacji.

Reklama

Największy nieprzekonany? Przewodniczący

Goodell i Harris spotkali się prywatnie z przewodniczącym Rady Miejskiej Philem Mendelsonem i rozmawiali z niemal wszystkimi członkami rady, a ich działania lobbystyczne pokazują, jak bardzo komisarz NFL osobiście angażuje się w rozwój obecności ligi w Dystrykcie. Commanders liczą na uzyskanie około 1 mld $ z publicznych funduszy miejskich, które zostałyby przeznaczone na budowę stadionu i otaczającej go infrastruktury.

Mendelson przyznał, że nadal z rezerwą podchodzi do przeznaczania pieniędzy publicznych na stadion i czeka na więcej szczegółów, ale zaznaczył też, że istnieje pewne prawdopodobieństwo, że stadion jednak powstanie w mieście. Dodał również, że spodziewa się, iż projekt zostanie w jakiejś formie zrealizowany, choć przewiduje, że rada wprowadzi zmiany w proponowanej umowie. Według Washington Post, najważniejszym pytaniem politycznym dla ustawodawców, burmistrz, zespołu i NFL jest to, jak duże będą te zmiany. Kilku członków rady przyznało, że Harris i Goodell przedstawili krótką prezentację korzyści wynikających z umowy i odpowiedzieli na kilka pytań dotyczących wkładu finansowego miasta.

Projekt RFK National Stadium© KATO Design

Linie frontu już wyznaczone

Rada Miejska miała ponad tydzień na rozważenie warunków umowy. Zwolennicy projektu RFK National Stadium podkreślają wkład finansowy Commanders w wysokości 2,7 m mld $ – największą prywatną inwestycję w historii miasta. Przeciwnicy wskazują na 1 mld $ – kwotę, którą lokalni podatnicy mieliby przeznaczyć na infrastrukturę i parkingi. Radni Kenyan McDuffie, Anita Bonds, Brooke Pinto i Wendell Felder popierają projekt. Felder powiedział: To tchnie nowe życie w obszar, który zbyt długo czekał na realną rewitalizację i znaczący wzrost gospodarczy.

Z drugiej strony troje innych radnych, w tym Mendelson, Brianne Nadeau i Charles Allen, głośno sprzeciwia się projektowi. Niektórzy krytycy sprzeciwiają się jakimkolwiek publicznym środkom kierowanym na stadion NFL. Radna Janeese Lewis George, która jeszcze nie określiła swojego stanowiska, napisała w oświadczeniu: Choć ta możliwość jest ekscytująca, uważam, że zaspokajanie potrzeb mieszkańców D.C. oznacza poproszenie zespołu, wycenianego na 6,3 mld $, o samodzielne sfinansowanie budowy swojego domu. Miasto ma jeszcze dwa miesiące na negocjacje dotyczące finansowania, harmonogramu i oczekiwań względem stadionu.

Projekt RFK National Stadium© KATO Design

Chodzenie po linie

Relacje między burmistrz Bowser a Radą Miasta zaczynają się publicznie napinać, ponieważ burmistrz, pełniąca swoją trzecią kadencję, stoi przed potencjalnym konfliktem z radą w kwestii budżetu i umowy z Commanders. Z powodu niepewności wokół budżetu na 2025 rok, Bowser opóźniła przedłożenie projektu budżetu na 2026 rok o ponad miesiąc. Mendelson publicznie skarży się, że Bowser celowo przeciąga proces. Ona z kolei utrzymuje, że działa zgodnie z wymaganym harmonogramem i procedurą określoną przez głównego księgowego miasta. Mendelson natomiast twierdzi, że burmistrz celowo opóźnia dokument, by przymusić radę do działania pod presją czasu, bez możliwości dokładnej analizy budżetu ani umowy z drużyną Commanders.

Projekt RFK National Stadium© KATO Design

Większość mieszkańców Dystryktu Kolumbii popiera projekt

Podczas gdy Rada Miasta Waszyngtonu rozważa plan dotyczący budowy nowego stadionu Washington Commanders i przyległej zabudowy nad rzeką Anacostia, większość mieszkańców stolicy popiera wykorzystanie funduszy miejskich na realizację tego projektu – co stanowi wyraźną zmianę w porównaniu z opiniami sprzed trzech lat.

Z sondażu Washington Post i Schar School wynika, że 55% mieszkańców Dystryktu Kolumbii opowiada się za przeznaczeniem około 850 mln $ z miejskiego budżetu na sfinansowanie infrastruktury wokół nowego stadionu, a 39% jest temu przeciwnych. Dla porównania, w 2024 roku za takim wsparciem opowiadało się 47% ankietowanych, a w 2022 roku – 30%. Wcześniejsze badania nie precyzowały jednak wysokości wkładu publicznego ani lokalizacji stadionu. Od tego czasu właścicielem zespołu został Josh Harris, który odkupił klub od Daniela Snydera – przez ponad dwie dekady kojarzonego z licznymi kontrowersjami. W ciągu niespełna dwóch lat nowego zarządu organizacja przeszła gruntowną restrukturyzację, a Harris i jego partnerzy zainwestowali ponad 100 mln $ w modernizację istniejących obiektów w Landover (Maryland) i Ashburn (Wirginia).

Sondaż przeprowadzono telefonicznie w dniach 22 kwietnia – 4 maja wśród 651 dorosłych mieszkańców Waszyngtonu. Margines błędu wynosi ±4,6 punktu procentowego. Kwota 850 mln $ została określona na podstawie wstępnych informacji o warunkach umowy. W rzeczywistości całkowity koszt dla miasta może sięgnąć 1 mld $. Ogłoszenie szczegółów umowy w trakcie badania nie wpłynęło jednak istotnie na poziom poparcia – przed ogłoszeniem 55% ankietowanych popierało projekt, po ogłoszeniu – 54%.

Projekt RFK National Stadium© KATO Design

Jak rozkładają się głosy?

Największym wskaźnikiem poparcia jest przynależność kibicowska. 70% fanów Commanders popiera wykorzystanie środków publicznych, podczas gdy wśród osób nieinteresujących się drużyną poparcie wynosi jedynie 38% (przy 55% przeciwników). Fani sportu niekibicujący Commanders są podzieleni – 51% przeciw, 44% za. Wśród osób niezainteresowanych sportem, 63% sprzeciwia się publicznemu finansowaniu stadionu.

Różnice widać też na tle demograficznym. 62% czarnoskórych mieszkańców popiera finansowanie projektu (w tym 70% czarnoskórych mężczyzn), w porównaniu z 53% białych i 44% mieszkańców innych ras.

Reklama