Szkocja: Najlepszy i najgorszy stadion w kraju? Słynny dziennikarz ocenia

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Szkocja: Najlepszy i najgorszy stadion w kraju? Słynny dziennikarz ocenia Debata o najlepszym stadionie piłkarskim w Szkocji od dawna budzi ogromne emocje, a opinie często kształtowane są przez klubowe sympatie. Dla kibiców Rangersów legendarne Ibrox to miejsce niezapomnianych europejskich wieczorów, podczas gdy Celtic Park zachwyca pokazami świetlnymi, a Hampden dzierży tytuł narodowego stadionu.

Reklama

Gayfield – stadion w cudownej lokalizacji

Położony zaledwie metry od Morza Północnego, stadion opisany został przez stadionowego podróżnika, Hugh MacDonalda, jako miejsce o cudownej atmosferze, oferujące kibicom nie tylko wyjątkowe wrażenia, ale również świetny pub kibicowski z doskonałym jedzeniem i pierwszorzędną atmosferą. W swoim artykule dla Daily Mail, MacDonald wspomina, jak obserwował rozpryski fal Morza Północnego przelewające się przez przeciwległą trybunę – widok, który według niego powinien zostać uwieczniony przez Davida Attenborougha.

Gayfield został zbudowany w 1880 roku, a w 1925 przeszedł modernizację. Obiekt może pomieścić skromne 6600 widzów, choć rekordowa frekwencja wyniosła aż 13 510 osób podczas meczu Arbroath – Rangers w 1952 roku. Znany z jednej z najbardziej surowych pogodowo lokalizacji w Szkocji, Gayfield emanuje jednak niepowtarzalnym charakterem. MacDonald przyznaje, że odwiedza stadion tylko raz w sezonie, bo więcej byłoby rozpieszczaniem samego siebie.

Kibice piłkarscy podróżujący za swoimi ukochanymi drużynami z pewnością także z pewnością mają swoje ulubione stadiony. Dla wielu z nich korzystanie ze stron, takich jak betting.bet PL, które współpracują z zaufanymi bukmacherami, aby oferować graczom najlepsze darmowe zakłady to nieodłączna część zainteresowania piłką nożną.

Gayfield Park© Abroath FC | Gayfield Park

Cappielow – numer jeden w rankingu

Mimo ogromnego szacunku do Gayfield, MacDonald za najlepszy stadion w Szkocji uznaje Cappielow – dom Greenock Morton. Opisuje go jako stadion, którego nie da się odtworzyć ani pomylić z żadnym innym. Znajdujący się w cieniu dźwigu Cappielow jest według niego silnym symbolem przemysłowej przeszłości Szkocji. Jak dodaje: To przypomnienie o tym, co uczyniło Greenock i Szkocję wielkimi. To cicha nagana dla tych, którzy sprzedali przemysł. Cappielow jednak trwa.

Celtic Park (Parkhead)© celticphotos | Celtic Park (Parkhead)

Wielkie stadiony Glasgow poza podium

Ani jeden z najsłynniejszych stadionów w Glasgow nie znalazł się w pierwszej trójce rankingu. Trzecie miejsce zajął Somerset Park, dom Ayr United, podczas gdy Celtic Park uplasował się na czwartej pozycji. MacDonald przyznaje jednak, że jest nieco uprzedzony wobec Celtic Park, bo to tam po raz pierwszy uczestniczył w meczu na dużym stadionie. Opisuje go jako repozytorium wspomnień z duchami przeszłości unoszącymi się nad boiskiem.

Ibrox, dom Rangersów, zajął dopiero piąte miejsce. Według MacDonalda to imponujący gmach, znany z ogromnego hałasu podczas meczów. Hampden Park, stadion reprezentacji Szkocji i Queen’s Park, ledwo zmieścił się w pierwszej dziesiątce. MacDonald żartuje, że Hampden dzieli opinię publiczną tak samo jak Mojżesz rozdzielił Morze Czerwone, dodając z przymrużeniem oka: Choć Hampden jest, rzecz jasna, bardziej wilgotny.

Hampden Park© Rick Finnelly | Hampden Park

Najgorszy stadion według MacDonalda

Kibice Edinburgh City raczej nie będą zachwyceni – ich domowy stadion, Meadowbank, znalazł się na samym końcu listy, na 41. miejscu. MacDonald w żartobliwym tonie zauważa, że odległość trybun od boiska jest tam tak duża, iż można by rozważyć spakowanie teleskopu do torby na laptopa przed udaniem się na relację z meczu.

Reklama