Niemcy: Stadion na Bundesligę dla drużyny z… ligi regionalnej

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Niemcy: Stadion na Bundesligę dla drużyny z… ligi regionalnej Ponad dekadę po zatwierdzeniu projektu przez miasto Jena, 30 lipca 2024 roku oficjalnie otwarto nową ad hoc Arenę, która zastąpiła wysłużony stadion Ernst-Abbe-Sportfeld. Droga do ukończenia inwestycji była długa, a koszty budowy znacząco przewyższyły pierwotne założenia.

Reklama

10 lat oczekiwania

Pracujemy ramię w ramię, aby FCC w przyszłości zagrał w Bundeslidze – ogłosił podczas uroczystego otwarcia Andreas Kuhn, dyrektor zarządzający operatora stadionu elf5 Jena GmbH. Mieszkańcy Jeny mogą już cieszyć się obiektem, który dorównuje arenom najwyższej klasy rozgrywkowej, a nawet pretenduje do miana najlepszego stadionu 2024 roku. Odnowiona ad hoc Arena została nominowana w konkursie Stadium of the Year i czeka na głosy kibiców.

Głosuj na najlepszy stadion

Droga do otwarcia nowego stadionu nie była łatwa, co podkreślił również prezes FCC, Ralph Grillitsch: Społeczność miasta potrzebowała czasu, aby się z tym oswoić. Uważam jednak, że była to słuszna decyzja. Stowarzyszenie przez dekady walczyło o budowę nowej areny, a w 2015 roku rada miasta Jena ostatecznie dała zielone światło dla inwestycji. Cztery i pół roku później podpisano umowy budowlane, co umożliwiło rozpoczęcie prac.

Przekroczenie kosztów i nieplanowane zmiany

Realizacja projektu stadionu w Jenie trwała dłużej, niż zakładano, a budżet wzrósł niemal dwukrotnie – z 34 do 58 mln €. Przyczyny opóźnień i wzrostu kosztów wyjaśnił Andreas Kuhn: Podpisaliśmy kontrakty w marcu 2020 roku. Wkrótce potem wybuchła pandemia, która zahamowała prace i wywołała gwałtowny wzrost cen. Później doszła jeszcze wojna na Ukrainie, co dodatkowo podniosło koszty budownictwa, zwłaszcza stali. Mimo tych trudności dyrektor stadionu podkreślił, że kluczowe było doprowadzenie inwestycji do końca.

Wygląd ad hoc Areny oraz innych stadionów nominowanych w konkursie Stadium of the Year można zobaczyć w poniższym materiale wideo:

Stadion stał się znacznie większy, niż początkowo zakładano – przyznał Kuhn. Wbrew pierwotnym planom zainstalowano panele fotowoltaiczne, a funkcjonalny budynek rozbudowano o dwie dodatkowe kondygnacje. Nowa arena może pomieścić 15 426 widzów, a podczas inauguracji zajętych było 11 397 miejsc.

100 lat historii

Mecz otwarcia odbył się niemal dokładnie sto lat po pierwszym otwarciu stadionu w 1924 roku. Piłkarze FC Carl Zeiss Jena przegrali z Sampdorią 1:2, ale wynik miał drugorzędne znaczenie w obliczu uroczystej inauguracji. Prezes Ralph Grillitsch nie krył emocji: To może być przełomowy moment. Musimy to odpowiednio wykorzystać. Wiemy, skąd pochodzimy.

Stadion Ernst-Abbe-Sportfeld powstał w 1924 roku nad brzegiem Soławy, a jego najbliższy fragment znajdował się zaledwie pięć metrów od rzeki. Przez lata obiekt należał do Fundacji Ernsta Abbe – miejscowego przedsiębiorcy i wynalazcy, który patronował arenie. Pierwsze większe modernizacje przeprowadzono dopiero w latach 90. XX wieku – w 1995 roku wymieniono przestarzałe sztuczne oświetlenie, a dwa lata później drewniane trybuny zastąpiono nowoczesnymi sektorami. Teraz, sto lat po pierwszym otwarciu, stadion zyskał drugie życie jako jedna z najnowocześniejszych aren w Niemczech.

 ad hoc Arena im Ernst-Abbe-Sportfeld© Broelinho | ad hoc Arena im Ernst-Abbe-Sportfeld

 

Reklama