Włochy: Decydujące dni ws. przyszłości Stadio Flaminio

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Włochy: Decydujące dni ws. przyszłości Stadio Flaminio Po meczu z Napoli w Serie A, 8 grudnia rozpocznie się decydujący tydzień. Nie ustalono jeszcze konkretnego dnia, ale według planów projekt Stadio Flaminio autorstwa Lazio powinien zostać zaprezentowany przed 14 grudnia.

Reklama

Fundacja Musica per Roma zwraca uwagę na potencjalne problemy

Projekt zakłada zarówno badanie aspektów architektoniczno-strukturalnych, jak i włączenie stadionu w kontekst urbanistyczny i środowiskowy. Prace techniczne przeprowadzone przez ekspertów klubu Lazio są już praktycznie zakończone i gotowe do przedstawienia do oceny Soprintendenzy. Projekt opiera się na czterech głównych punktach: architekturze zaprojektowanej przez Nerviego, użyteczności sportowej, stadionie jako centrum integracyjnym oraz konieczności uwzględnienia aspektów środowiskowych.

Projekt Lazio dotyczący modernizacji Stadio Flaminio jeszcze nie został ujawniony, ale już otrzymuje pierwszą negatywną opinię. Jest to zdanie Fundacji Musica per Roma, która zarządza Auditorium Parco della Musica, oddalonym zaledwie o kilkadziesiąt metrów od obiektu. Alarm Musica per Roma – jak pisze Il Messaggero – znajduje się w raporcie dotyczącym inwestycji na 2023 rok.

Należy zwrócić uwagę na zagrożenia i problemy, które mogłyby wystąpić, jeśli realizowany byłby projekt, który jest obecnie oceniany przez władze Rzymu, dotyczący przekazania stadionu Flaminio klubowi sportowemu Lazio, który przekształciłby go w obiekt przeznaczony na wydarzenia piłkarskie krajowe i międzynarodowe, stwarzając ryzyko zakłócenia regularnego przebiegu działalności kulturalnej prowadzonej w Auditorium, zarówno z powodu częstotliwości wydarzeń sportowych, jak i wpływu, jaki miałyby one na komunikację, parkingi oraz akustykę, co zasadniczo podważyłoby statutową misję Musica per Roma – tak brzmi opinia.

Stadio Flaminio© _smARTraveller

Lazio musi wprowadzić poprawki?

Problem nie jest błahy, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę wymagania, które zostały przedstawione przez Departamenty Mobilności i Urbanistyki Gminy oraz Soprintendenza, odnośnie projektu Flaminio zaprezentowanego przez grupę firm z Roma Nuoto. Wymagania te dotyczą wpływu wydarzeń piłkarskich na komunikację, parkingi i akustykę.

Roma Nuoto przewiduje mecze z udziałem maksymalnie 12 000 - 15 000 widzów. Z kolei Lazio, według prezesa Claudio Lotito, planuje większą frekwencję, sięgającą około 50 000 osób. Ponadto, władze urbanistyczne podkreśliły konieczność zmiany planu zagospodarowania przestrzennego dla Roma Nuoto, a także zażądały od tej organizacji przeliczenia danych urbanistycznych dotyczących parkingów i terenów zielonych.

Na koniec, Soprintendenza, praktycznie w każdej linijce opinii dotyczącej Roma Nuoto, podkreśliła całkowitą nietykalność pierwotnych struktur Flaminio, domagając się także przeprowadzenia badań archeologicznych wokół obiektu.

Z jednej strony Roma Nuoto uzgodniło z rzymskimi władzami dodatkowe 9 dni, by przedstawić ostatnie wymagane dokumenty przed zakończeniem konferencji usług. Z drugiej strony, po zapowiedziach dostarczenia projektu pod koniec października, później na koniec listopada, następnie do 5 grudnia, a teraz do 15 grudnia, wciąż należy czekać na formalne przedstawienie propozycji projektowej przez Lazio, która, w tym momencie, będzie musiała uwzględnić uwagi z Auditorium, proponując rozwiązania, które będą w stanie uniknąć ryzyk wskazanych przez Fundację Musica per Roma.

Stadio Flaminio© Pietromassimo Pasqui

Reklama