USA: Dach stadionu na Florydzie zniszczony przez huragan Milton

źródło: Stadiony.net; autor: Jakub Ducki

USA: Dach stadionu na Florydzie zniszczony przez huragan Milton Silne wiatry huraganu Milton zerwały części dachu Tropicana Field w St. Petersburgu na Florydzie. Stadion, został poważnie uszkodzony, co zmusiło władze do przeniesienia bazowego obozu do Jacksonville. Zniszczenia są na tyle znaczące, że będzie potrzebna odbudowa dachu.

BOOST 10.00: KIBIC ANGLII BEZ KOSZULKI Koniec promocji: 2026-06-20 02:30:00

Zagrożenie dla ratowników?

Na początku tygodnia gubernator Florydy, Ron DeSantis, ogłosił, że Tropicana Field zostanie przekształcony w tymczasowy obóz bazowy dla pracowników służb ratunkowych, zaangażowanych w usuwanie zniszczeń spowodowanych przez huragan. W obozie mogło przebywać do 10 tysięcy osób, co miało ułatwić koordynację akcji ratunkowych oraz sprzątanie terenów dotkniętych katastrofą. Jednak gdy huragan uderzył w St. Petersburg, siła wiatru przekroczyła możliwości konstrukcji stadionu.

Jak potwierdza petersburska policja, władze zdążyły przenieść obóz do Jacksonville przed uderzeniem huraganu. Mimo, że stacjonowało tam kilka tysięcy członków Gwardii Narodowej i frontmanów, dzięki szybkim działaniom służb, nikt nie ucierpiał.

Dramatyczne chwile podczas zerwania dachu

Przewodnik medialny Tampa Bay Rays informował, że dach Tropicana Field został zaprojektowany tak, aby wytrzymać wiatry o prędkości do 115 mil na godzinę (około 185 km/h). Jednak w środę wieczorem, prędkość wiatru w St. Petersburgu wynosiła 101 mil na godzinę (162 km/h), co okazało się wystarczająco groźne, by zacząć uszkodzić konstrukcję dachu.

Bill Johnson, mieszkaniec St. Petersburga i zagorzały kibic Rays, z niepokojem obserwował rozwój wydarzeń z okna domu swojego krewnego. W wywiadzie telefonicznym przeprowadzonym w czwartek rano powiedział, że słyszał trzepotanie i widział, jak kawałki dachu zaczynają się odrywać około godziny 22:45. Johnson opisał, jak w ciągu zaledwie 30 minut małe rozdarcia na dachu przekształciły się w duże, widoczne wyrwy, aż całe panele dachu zaczęły odpadać. To po prostu sprawia, że jestem smutny, widząc zrujnowany stadion drużyny, którą kocham – dodał.

Odbudowa Tropicana Field będzie nieunikniona

Zniszczenie dachu Tropicana Field stawia pytania o przyszłość tego kultowego obiektu sportowego. Obecne zniszczenia wymagają natychmiastowych działań naprawczych, które mogą okazać się kosztowne i czasochłonne. Władze klubu oraz lokalne instytucje już teraz pracują nad oceną skali zniszczeń i planami odbudowy.

Wideo zrywanego dachu z Tropicana Field zostało pokazane przez Tampa Bay Rays na ich mediach społecznościowych.

Huragan Milton sieje zniszczenia na Florydzie

Huragan Milton uderzył w wybrzeże Florydy w okolicach Sarasoty w środę, niosąc ze sobą katastrofalne skutki. Wiele regionów stanu zostało zalanych przez gwałtowne powodzie, a dodatkowo liczne tornada spustoszyły okoliczne tereny, niszcząc domy i powodując poważne obrażenia, a nawet ofiary śmiertelne.

Służby ratunkowe nadal pracują w pełnym zaangażowaniu, starając się pomóc mieszkańcom, którzy stracili dach nad głową i borykają się z brakiem dostępu do podstawowych usług, takich jak prąd i woda. Według prognoz meteorologicznych, huragan ma jeszcze przez kilka dni utrzymywać swoją siłę, zagrażając kolejnym obszarom.

BetFAN