Niemcy: Stadion nowej drużyny Bundesligi nie spełnia wymogów
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
Holstein Kiel, klub piłkarski z północnych Niemiec, stoi u progu znaczących zmian po ostatnich sukcesach. W oczekiwaniu na udział w najwyższej lidze, stadion musi przejść modernizację, aby spełnić nowe standardy.
Reklama
Pojemność stadionu, miejsca siedzące i oświetlenie
Obecnie Holstein-Stadion może pomieścić około 15 000 widzów, mając 5 239 miejsc siedzących. W Bundeslidze stadion musi mieć co najmniej 8 000 miejsc, co stanowi wyzwanie, ponieważ dodanie większej liczby miejsc siedzących może zmniejszyć ogólną pojemność poniżej wymaganych 15 000.
W Niemczech moda na chodzenie na mecze jest bardzo rozpowszechniona i bardzo często trybuny są pełne. Chociaż prawdopodobnie tak samo będzie w Kilonii, gdy drużyna zagra w Bundeslidze, wielu fanów szuka również rozrywki online. W tym celu niektórzy wirtualnie odwiedzają kasyna i sprawdzają bonuses vary in type and in quality, dzięki czemu mogą wybierać korzystne oferty.
Obecny system oświetlenia stadionu, zmodernizowany w 2009 roku do 1200 luksów, spełnia standardy drugiej ligi. Jednak przepisy Bundesligi wymagają zwiększenia do 1800 luksów, co wymaga dalszych ulepszeń w celu zapewnienia odpowiedniego oświetlenia podczas meczów wyższej rangi.
© Holstein Kiel | Holstein-Stadion
Media, infrastruktura i pozycja Holstein Kiel
Kolejnym obszarem wymagającym poprawy jest infrastruktura medialna. Liczba miejsc dla prasy musi wzrosnąć z 65 do 112, aby pomieścić więcej dziennikarzy. Ponadto stadion musi podwoić liczbę miejsc parkingowych dla mediów i rozszerzyć salę konferencji prasowych, aby pomieścić 80 dziennikarzy, w porównaniu z obecnymi 40.
Holstein Kiel nie skomentował jeszcze konkretnych kroków, jakie podejmie, aby spełnić te wymagania. Oczywiste jest, że znaczne inwestycje i staranne planowanie będą niezbędne do odpowiedniej modernizacji stadionu.
Ponad sto lat stadionu w Kilonii
Stadion istnieje od 1911 roku, co czyni go jednym ze starszych obiektów w Niemczech. Początkowo z jedną drewnianą trybuną, przeszedł renowację i rozbudowę w 1922 roku, kiedy został zniszczony przez tornado. W 1927 roku zbudowano bieżnię lekkoatletyczną, a w 1943 roku pojemność zwiększono do 18 000 miejsc.
Jednak bombardowania podczas II wojny światowej częściowo zniszczyły obiekt, co wymusiło prace naprawcze w latach 1949-50, kiedy to zbudowano główną trybunę, która istnieje do dziś. Pierwszy mecz przy sztucznym oświetleniu zorganizowano w 1957 roku, kiedy stadion miał już 30 000 miejsc, z czego zdecydowana większość była miejscami stojącymi.
Dopiero w latach 2006-2009 dwa ze starych łuków (zachodni i północny) zostały zniszczone i zastąpione tanią stalową konstrukcją z siedzeniami i zadaszeniami. Na wschodzie pozostał ostatni odsłonięty łuk.
© Holstein Kiel | Holstein-Stadion
Więcej zmian na niemieckich stadionach
Rok 2024 jest bardzo aktywny nie tylko na stadionach, których kluby awansują do Bundesligi. Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem jest bowiem Euro, które zostanie zorganizowane na 10 stadionach. Najbliżej Kilonii, bo około 100 km, jest położony obiekt w Hamburgu. Trzecie co do wielkości miasto w Europie, które mimo to nie jest stolicą kraju, ma światowej sławy port, bogatą historię kultury, imponującą architekturę i życie nocne, co sprawia, że dla wielu turystów jest to miasto z listy życzeń
. Mecze w Hamburgu będą rozgrywane na Volksparkstadion. Jakie prace musiały zostać tam wykonane przed turniejem?
Nowe systemy oświetlenia i nagłośnienia zostały zainstalowane już w 2023 roku. Nowe reflektory LED o mocy 2000 luksów, które spełniają wymagania UEFA dotyczące organizacji Euro, zostały uruchomione po raz pierwszy pod koniec lutego tego roku. Najnowocześniejsze kolumny głośnikowe zadebiutowały dziewięć miesięcy później. W 2024 r. kontynuowano również modernizację toalet i tworzenie nowych. Zgodnie z planami, do końca marca na stadionie HSV miało pojawić się ich nawet dwa razy więcej, a Bild przekazał, że do dyspozycji kibiców będą 662 toalety. Wykonawca renowacji obiektu pracował również nad zwiększeniem liczby miejsc dla osób niepełnosprawnych do 130 i zainstalowaniem klimatyzacji w strefie VIP.
© Michael Panse (cc: by-nd) |Volksparkstadion
Największe zmiany ze wszystkich stadionów, jakie organizują Euro 2024, można zaobserwować we Frankfurcie. Jest to globalne centrum handlu i finansów położone nad brzegiem rzeki Men oraz piąte co do wielkości miasto w Niemczech. Jego charakterystyczna panorama przyniosła mu przydomek Mainhattan
. Mecze we Frankfurcie podczas turnieju będą rozgrywane na Frankfurt Arena.
Obiekt przeszedł niedawno pierwszą przebudowę od czasu wybudowania praktycznie nowego stadionu w latach 2002-2005. Przedmiotem modernizacji była trybuna za bramką północno-zachodnią, na której zasiadają najbardziej zagorzali kibice Eintrachtu. Górny poziom tej trybuny został powiększony o dodatkowe rzędy w dolnej części, kosztem usunięcia lóż i balkonów znajdujących się pomiędzy górnym i dolnym poziomem trybuny. W połączeniu z zastąpieniem miejsc siedzących na górnej kondygnacji trybuny miejscami stojącymi, zwiększyło to pojemność stadionu z 51 500 do 58 000 widzów podczas meczów Bundesligi.
© GMP Architekten | Frankfurt Arena
Długowieczne niemieckie stadiony
Niemcy zostały wybrane do organizacji 17. edycji Mistrzostw Europy UEFA na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego UEFA w Nyonie w dniu 27 września 2018 roku. Turcja była jedynym innym krajem, który ubiegał się o organizację UEFA EURO 2024. Niemcy Zachodnie były gospodarzem edycji w 1988 roku, ale będzie to pierwszy raz, kiedy Niemcy zorganizują Mistrzostwa Europy UEFA od czasu zjednoczenia. Mistrzostwa Świata FIFA 2006 również odbyły się w tym kraju.
Mimo że od Mistrzostw Świata w 2006 roku minęło już ponad 17 lat, to niemieckie stadiony z tamtego turnieju jak stały, tak stoją. Jak się okazuje, tylko 3 z 12 aren organizujących mundial w 2006 roku nie zobaczymy podczas zbliżających się Mistrzostw Europy.
Reklama