Poznań: Warta wraca do miasta!

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Poznań: Warta wraca do miasta! Kilka dni temu Komisja ds. Licencji Klubowych Polskiego Związku Piłki Nożnej poinformowała o przyznaniu Warcie zgody na grę w PKO Ekstraklasie w sezonie 2024/25. We wniosku Warciarzy znalazło się miejsce dla stadionu Lecha Poznań. Oznacza to, że po 5 sezonach drużyna żegna się z Grodziskiem Wielkopolskim. Dlaczego?

Reklama

Warunek konieczny

Jak przekazali przedstawiciele Warty Poznań, dzięki przychylności władz Poznania udało się uzyskać zgodę na rozgrywanie meczów domowych na Enea Stadionie, pod warunkiem zawarcia przez klub stosownej umowy najmu z dzierżawcą obiektu, czyli spółką Stadion Poznań. Zgoda dotyczy rozgrywania meczów w roli gospodarza w ramach ekstraklasy i Pucharu Polski.

Mieliśmy trzy opcje: zachowanie status quo, czyli grę na stadionie Dyskobolii, przeniesienie siedziby spółki do Grodziska lub zgłoszenie Stadionu Miejskiego. Te pierwsze dwie opcje się wykruszyły, bowiem przedstawiciele komisji licencyjnej nie zgodzili się na kolejny rok gry w Grodzisku. Sama zmiana siedziby spółki uznana by była jako działania pozorowane. Dlatego została nam tylko jedna opcja – gra w Poznaniu – przekazał rzecznik prasowy Warty Piotr Leśniowski cytowany przez poznan.tvp.pl.

Enea Stadion (Stadion Lecha Poznań)© Sebastian Spychała, Stadiony.net

Co z budową własnego stadionu?

Prezes Warty, Artur Meissner zapewnia także, że klub nie rezygnuje z planów i marzeń o tym, żeby możliwie jak najszybciej została przeprowadzona modernizacja bazy sportowej przy Drodze Dębińskiej. To tam ma powstać kameralny stadion gotowy do rozgrywania na nim meczów na najwyższych szczeblach ligowych w kraju.

W marcu na stronie Poznańskich Inwestycji Miejskich (PIM) w zakładce Zamówienia publiczne pojawiło się zawiadomienie o zamiarze przeprowadzenia konsultacji rynkowych w związku z przygotowaniem realizacji pod nazwą Budowa stadionu klubu piłkarskiego Warta Poznań S.A. w formule PPP.

Enea Stadion (Stadion Lecha Poznań)© Stadiony.net

Wyjaśniając, PIM opracowało Memorandum Informacyjne dla potencjalnych inwestorów, którzy będą zainteresowani budową obiektu dla Warty Poznań wraz z całym zapleczem oraz zagospodarowaniem terenu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Polega ona na podziale zadań i ryzyk pomiędzy prywatną firmą lub inwestorem a miastem i Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi. Szacowany okres trwania Umowy o PPP wyniesie ok. 23 lata, w tym 36-miesięczny Etap Inwestycyjny i odpowiednio 20-letni Etap Zarządzania. Jeśli wszystko poszłoby zgodnie z planem, Warta nowym stadionem będzie mogła cieszyć się za około sześć lat.

Reklama