Warszawa: Ruszyła modernizacja Ośrodka Wawelska
źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra
Na początku stycznia rozpoczęły się prace na budowie nowego stadionu Skry Warszawa. Początek tej długo wyczekiwanej inwestycji to zdaniem wiceprezydent Warszawy „historyczny dzień" dla społeczności. Co dokładnie powstanie?
Reklama
Od lat bez rewitalizacji
Obecny stadion RKS Skra
powstał w latach 1948-1953 podczas odbudowy Warszawy po wojnie. Stanął on niemal w tym samym miejscu co pierwotny obiekt, który został wzniesiony w 1934 roku. Wówczas jego gospodarzem była Warszawianka. Po wojnie obiekt przeszedł w użytkowanie Skry Warszawa, która utraciła do niego prawa w 2015 roku. Już wtedy stadion wymagał gruntownej rewitalizacji, ale wszelkie próby przeprowadzenia remontu kończyły się fiaskiem.
Mistrzowskie obiekty?
Teraz jednak teren ten może odzyskać dawny blask. W miejscu starego stadionu stanie nowy, o pojemności około 25 000 miejsc, a jego trybuny będą zadaszone. Obiekt będzie miał charakter lekkoatletyczny i ma posiadać II kategorię IAAF, co umożliwi organizację imprez lekkoatletycznych o randze mistrzowskiej.
W ramach inwestycji powstanie także wielofunkcyjna hala sportowa, która ma przede wszystkim służyć zawodnikom oraz kibicom siatkówki i koszykówki. Na miejscu będą mogły odbywać się mistrzostwa Polski w obu tych dyscyplinach.
© Robert.danieluk (CC BY-SA 4.0)
Jeszcze rok
Za I etap rewitalizacji kompleksu będzie odpowiadać konsorcjum Tamex Obiekty Sportowe i Gardenia Sport. Prace budowlane powinny zakończyć się w grudniu 2024 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, oficjalne otwarcie tej części inwestycji odbędzie się wiosną 2025 roku.
Wówczas do użytku oddany zostanie stadion treningowy wraz z zagospodarowaniem terenu, zapleczem i trybunami, strefy rzutów oraz boisko do rugby. W pozostałej części stanowiącej obszar ogólnodostępny, otwarty na park Pole Mokotowskie, powstanie strefa parkowa i sportowa przeznaczona do rekreacyjnego uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych.
Nowoczesna hala sportowa i stadion lekkoatletyczny powstaną w ramach II etapu modernizacji Ośrodka Wawelska. Władze Warszawy ogłosiły wyniki konkursu na wykonanie koncepcji architektoniczno-budowlanej obu obiektów. Zwyciężyła praca pracowni Bujnowski Architekci i ATJ Architekci.
© Bujnowski Architekci, ATJ Architekci
Reklama