Francja: Co dalej ze stadionem PSG?

źródło: Stadiony.net; autor: Paulina Skóra

Francja: Co dalej ze stadionem PSG? Do 3 stycznia 2024 roku PSG miało czas na złożenie oferty kupna Stade de France w Saint-Denis. Klub wyraził zainteresowanie zakupem tego stadionu zaraz po tym, gdy Rada Miasta Paryża nie zgodziła się na ofertę kupna dotyczącą Parc des Princes. Według Le Parisien miasto otrzymało tylko trzy oferty nabycia obiektu w Saint-Denis, ale żadnej od PSG.

Reklama

Katarczycy nie chcą „narodowego”

Klub stołeczny uznał swoje plany za niezgodne z obowiązkami nałożonymi na Stade de France przez rząd Francuski, który chce, aby arena ta nadal pełniła funkcję stadionu narodowego oraz gospodarza meczów rugby. Zbudowany na Mistrzostwa Świata w 1998 roku obiekt, który może pomieścić około 80 000 widzów, jest obecnie rzadko używany, a według Le Parisien jego utrzymanie kosztowało podatników ponad miliard $ w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Wydaje się jednak, że chęć nabycia tego stadionu przez Katarczyków była zwyczajną groźbą w kierunku władz Paryża, bowiem ten pomysł spotkał się oburzeniem wśród kibiców PSG, którzy nie wyobrażają sobie wyprowadzki ze stolicy.

Stade de France© Christophe Chenevier (cc: by-nc-sa) | Stade de France

To może jednak Park Książąt?

Tuż po upłynięciu daty składania ofert kupna Stade de France, czyli 4 stycznia, Emmanuel Grégoire, zastępca mer Paryża w rozmowie z Le Parisien podkreślił, że miasto jest otwarte na ponowne negocjacje z PSG w sprawie zakupu Parc des Princes. Poprzednia oferta została odrzucona na początku stycznia 2023 roku, więc władze paryskiego klubu zaczęły szukać alternatyw.

Wówczas Anne Hidalgo, mer Paryża odmówiła sprzedaży stadionu po otrzymaniu propozycji uznanej przez nią za niewystarczającą. Rozumiemy, że jest to albo ta opcja, albo hipotetyczna nowa lokalizacja, ale nadal uważamy, że Parc de Princes jest dla klubu najbezpieczniejszym rozwiązaniem pod względem finansowym, technicznym i sportowym. Jesteśmy zatem gotowi jak najszybciej wznowić rozmowy z PSG, aby osiągnąć porozumienie - powiedział Emmanuel Grégoire.

Parc des Princes© DarDarCH (CC BY-SA 4.0) | Parc des Princes

Wzorem europejskich potęg

Źródła bliskie PSG donoszą, że właścicielom zależy na pójściu o krok dalej z modelem gospodarczym, wzorując się na przykładzie kilku głównych europejskich klubów, właścicieli swoich obiektów. W związku z tym Katarczycy chcą mieć stadion, którego pojemność znacząco przekracza 40 000 miejsc. A jest to możliwe poprzez przebudowę Parc de Princes lub budowę nowego obiektu. W pierwszym przypadku inwestycja przekroczy 500 mln $ i umożliwi zamontowanie dodatkowych 20 000 krzesełek, a Katar byłby skłonny zrobić to tylko wtedy, gdyby Rada Miasta Paryża sprzedała im stadion. Paris Saint-Germain jest gospodarzem Parku Książąt od 1973 roku, a pojemność obiektu wynosi 47 929 miejsc.

Według Le Parisien znani są autorzy ofert przejęcia Stade de France. Pierwsza pochodzi od obecnych menedżerów, firm budowlanych Vinci i Bouygues; druga z GL Events, firmy kierowanej przez bliskiego przyjaciela prezydenta Emmanuela Macrona; a trzecia od konsorcjum firm pozostających w kontakcie z federacją piłki nożnej i rugby. Decyzja zapadnie przed końcem 2024 roku.

Parc des Princes© Chabe01 (CC BY-SA 4.0) | Parc des Princes

Reklama