Turcja: Walka o tytuł na wielkim stadionie między City a Interem
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
Po znakomitych widowiskach zarówno na boiskach, jak i trybunach stadionów, na których rozgrywano półfinały, poznaliśmy finalistów Ligi Mistrzów sezonu 2022/23. Niezależnie od tego, czy Pep Guardiola zdobędzie upragnione trofeum, czy po latach zdobędzie je Inter, czeka nas epicki mecz w miejscu, gdzie działy się już rzeczy niemożliwe.
Reklama
Zamieszanie wokół gospodarzy finałów
Finał Ligi Mistrzów UEFA 2022/23, 68. edycji najważniejszego europejskiego klubowego turnieju piłkarskiego i 31. edycji od czasu zmiany nazwy z Pucharu Europy, zostanie rozegrany na Atatürk Olimpiyat Stadi w Stambule. Pierwotnie finał miał zostać rozegrany na stadionie Wembley w Londynie. Jednak ze względu na przełożenie i przeniesienie finału 2020 z powodu pandemii, zaplanowani gospodarze kolejnych finałów zostali przesunięci o rok, a Allianz Arena w Monachium został przypisany do finału w roku 2023. Kiedy finał 2021, który miał zostać rozegrany w Stambule, również musiał zostać przeniesiony z powodu pandemii, Turkom przyznano finał 2023. Monachium będzie więc gospodarzem finału w 2025 roku.
Będzie to drugi finał Ligi Mistrzów UEFA rozgrywany na Stadionie Olimpijskim Atatürka - pierwszy odbył się w 2005 roku. FC Liverpool pokonał AC Milan w rzutach karnych 3:2. Mecz zakończył się remisem po regulaminowym czasie gry 3:3. W konkursie rzutów karnych dwa strzały obronił Jerzy Dudek, a jego “Dudek dance” przeszedł do historii. Obie drużyny wierzyły wówczas, że wygrana Champions League pozwoli im zapomnieć o niepowodzeniach w krajowych ligach. Liverpool zajął w lidze angielskiej piąte miejsce, a Milan na kolejkę przed końcem tracił pięć punktów do prowadzącego w Serie A Juventusu.
© ataturkolimpiyatstadi.gov.tr
20 lat stadionu w Stambule
Plany budowy wielkiego stadionu w Stambule pojawiły się wraz z aspiracjami do organizacji Igrzysk Olimpijskich 2000. Władze miejskie wytypowały w 1994 ogromną działkę o powierzchni 586 hektarów na północnym zachodzie miasta, w dzielnicy Başakşehir. Tam miał powstać nowy stadion spełniający olimpijskie wymogi pojemności – 80 tys. miejsc. Stambuł organizatorem nie został, jednak budowa ruszyła mimo to w 1999 roku.
31 lipca 2002 udało się rozegrać pierwsze spotkanie na 80-tysięczniku. Rywalem Galatasaray był grecki Olympiakos, a spotkanie rozgrywane pod hasłem pokoju i pojednania towarzyszyło wspólnej kandydaturze Grecji i Turcji do organizacji Euro 2008. Mecz nie obył się bez wielkich problemów logistycznych. Szacuje się, że ponad 100 000 ludzi wyruszyło, by go obejrzeć, jednak nieprzygotowana na taki ruch infrastruktura komunikacyjna została sparaliżowana i wiele osób nie dojechało na stadion. Do czasu zmian kolejne imprezy miały pojemność ograniczoną do 50 000 miejsc.
Międzynarodowym wydarzeniem piłkarskim, które przyznano gigantowi nazwanemu na cześć wodza Atatürka, był wspomniany już finał Ligi Mistrzów 2005. Potem nie udało się wygrać walki o organizację Euro 2008, a następnie o Euro 2016. Były też kolejne olimpijskie niepowodzenia, a w sumie Stambuł został pominięty aż pięciokrotnie. Turcja nie została również wybrana na gospodarza Euro 2020, ponieważ UEFA zmieniła format imprezy. Finał Champions League będzie więc wielkim wydarzeniem, a Turcy będą robili, co w ich mocy, aby sprostać zadaniu przeprowadzenia tak wielkiej imprezy.
Reklama