Chełm: Drugi najnowocześniejszy stadion w województwie?
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
Chełm otrzymał blisko 45 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki na realizację strategicznego projektu pn. "Lubelskie Centrum Piłki Nożnej". Inwestycja w Chełmie obejmuje przebudowę stadionu przy ul. 1 Pułku Szwoleżerów, na którym swoje mecze rozgrywa trzecioligowa Chełmianka Chełm.
Reklama
Ile będzie kosztowała inwestycja?
Stadion Miejski w Chełmie otwarto w 1959 roku. Przez pierwsze 31 lat nosił imię PKWN. Oparty o wały, przeszedł zasadniczą modernizację zachodniej trybuny w 2002 roku. W 2014 roku to samo stało się ze wschodnią stroną, dzięki czemu dziś obiekt oferuje ponad 3 200 miejsc siedzących. Wokół boiska piłkarskiego znajduje się bieżnia lekkoatletyczna o długości 400 m. Na terenie stadionu mieści się również pawilon sportowy oddany do użytku w lipcu 2017 roku. Jest on podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się cztery szatnie z pełnym zapleczem sanitarnym dla sportowców oraz jedno pomieszczenie dla trenerów lub sędziów zawodów.
Przyznane 45 mln zł z ministerstwa sportu stanowią połowę kosztów związanych z przebudową stadionu. Dlatego inwestycja została rozłożona w czasie, co znaczy, że będzie przeprowadzona etapowo. Przetarg zostanie ogłoszony jako "zaprojektuj i wybuduj". Miasto chce, by całe przedsięwzięcie zostało zakończone na przestrzeni 3-4 lat. Po modernizacji obiekt pomieści 4 500 widzów i będzie spełniał wymogi występów na poziomie rozgrywek pierwszoligowych. Jest to kolejna duża inwestycja w miejską infrastrukturę sportową. Niedawno bowiem rozpoczęły się prace związane z budową stadionu lekkoatletycznego przy II LO w Chełmie.
Co obejmie przebudowa?
Powstaną także trzy nowe boiska treningowe - jedno naturalne, a dwa ze sztuczną nawierzchnią (w tym jedno z balonem). Będą wyposażone w systemy oświetlenia oraz nawadniania murawy. Obiekty sportowe będą spełniały kryteria umożliwiające rozgrywanie spotkań na poziomie trzeciej ligi, jak i Centralnej Ligi Juniorów. Piłka nożna na wyższym poziomie może przyciągnąć sponsorów oraz przede wszystkim kibiców, którzy w przerwach między meczami mogą sprawdzić polskie kasyno online.
Jakub Banaszek, prezydent Chełma, mówi: Będziemy mieli drugi najnowocześniejszy obiekt w województwie i jeden z kilkunastu takich w Polsce, a lubelska piłka nożna zyska nowoczesną bazę i szanse rozwoju. To istotne, ponieważ na ten moment Chełm jest najprawdopodobniej jednym z niewielu miast o tej wielkości, które takiej infrastruktury treningowej nie posiada.
Najnowocześniejszym stadionem na Lubelszczyźnie jest oczywiście Arena Lublin, która mieści ponad 15 000 widzów. Jest to jednak obiekt klasy międzynarodowej - rozgrywano tam nawet Mistrzostwa Świata U-20. Podczas jednego z tych meczy Erling Haaland strzelił aż 9 goli. Stadion ten jest relatywnie młody - pierwsza łopata na budowie została wbita w grudniu 2012 roku, a ostateczny termin budowy wyznaczono na czerwiec 2014 roku.
Reklama