Konin: Trwa przebudowa obiektu Górnika
źródło: Stadiony.net; autor: Maciej Ściłba
We wrześniu ruszyły prace związane z modernizacją stadionu przy ul. Dmowskiego. Jeżeli wszystko pójdzie sprawnie, to w połowie 2023 Konin będzie miał nowoczesny kompleks piłkarski, na który czeka od lat.
Reklama
Pomysł remontu areny im. Mariana Paska pojawił się już w 2020 roku. Od dłuższego czasu podkreślano, że miejscowość we wschodniej Wielkopolsce potrzebuje obiektów spełniających najwyższe standardy. Powstała pod koniec drugiej dekady XXI wieku koncepcja zakładała renowację Stadionu im. Złotej Jedenastki użytkowanego aktualnie przez kobiecą drużynę Medyka Konin oraz bardziej kameralnej areny w południowej części miasta, na której aktualnie swoje mecze domowe rozgrywa miejscowy Górnik (niegdyś Aluminium).
Konińskie władze szybko oszacowały, że szanse na remont obiektu przy ul. Podwale przy obecnej sytuacji ekonomicznej są nikłe. W 2020 wyliczono, że na ten cel miasto potrzebowałoby nawet 90 milionów złotych. Mając na uwadze także drastyczny wzrost cen, można przypuszczać, że aktualne koszty mogłyby być nawet dwukrotnie większe. Skupiono się zatem na przebudowie stadionu przy ul. Dmowskiego. Blisko dwa lata temu Konin zarezerwował w kasie pieniądze na przeprowadzenie pierwszych prac porządkowych. Wówczas zdemontowano m.in. stare ławki, a następnie trybunę.
© Sebastian Spychała, Stadiony.net
Po stworzeniu koncepcji renowacji, a także planów budowy nowego kompleksu piłkarskiego, z powodzeniem zakończono procedurę przetargową, która w lipcu 2022 wyłoniła wykonawcę areny. Wygrało go Przedsiębiorstwo Wielobranżowe GRETASPORT Ilona Stańczyk z Dąbrowy Górniczej, składając ofertę opiewającą na kwotę prawie 11 milionów złotych. Firma ta wyrasta na spółkę specjalizującą się w budowie kameralnych obiektów w naszym kraju. Aktualnie prowadzi ona modernizację m.in. Stadionu Miejskiego w Cieszynie. Jej finalne efekty prac można za to podziwiać w Katowicach na arenie przy ul. Asnyka.
Miejska baza sportowa w Koninie dzięki inwestycji przy ul. Dmowskiego wzbogaci się o dwa pełnowymiarowe boiska 105x68m, z czego jedno będzie posiadało naturalną, a drugie sztuczną nawierzchnię. Powstanie także boisko treningowe mające wymiary 95x45m. Przy boisku nr 1 (z naturalną murawą) powstaną trybuny modułowe na 728 miejsc. Złożą się na to m.in. zadaszone sektory VIP dla 204 osób i sektor gości dla 104 przyjezdnych. Staną również maszty oświetleniowe o natężeniu 500 luxów oraz LED-owa tablica wyników. Dodatkowo przewidziano nowe miejsca przeznaczone dla techników i boksy dla rezerwowych obydwu drużyn. Przy pełnowymiarowym boisku numer dwa powstanie trybuna dla 200 osób. Cały kompleks zyska także 80 miejsc parkingowych i nowe ogrodzenie. Ze względu na pojemność, miasto nie planuje organizacji imprez masowych na tych obiektach. Stadion ma spełniać wymogi licencyjne piłkarskiej Ekstraligi Kobiet oraz rozgrywek III ligi mężczyzn. Przewidywany termin oddania kompleksu do użytku to początek lipca 2023.
Reklama