Liverpool: Jakie postępy można zaobserwować na Anfield?
źródło: Stadiony.net; autor: Kuba Kowalski
Minął ponad rok, odkąd ruszyły prace na stadionie „The Reds”. Wtedy pomysł na zwiększenie pojemności trybun rozpromienił Jürgena Kloppa oraz kibiców, a obecna realizacja wciąż ekscytuje.
Reklama
30 września 2021 roku sam trener Liverpoolu symbolicznie rozpoczął kolejną fazę rozbudowy obiektu. Od tamtego momentu 750 osób odpowiedzialnych za realizację projektu przepracowało ponad ćwierć miliona godzin, aby społeczność klubu z domem na Anfield mogła cieszyć się udoskonaleniem obiektu jak najszybciej.
Jak do tej pory, roboty postępują zgodnie z planem i władze Liverpoolu FC mają nadzieję na ich ukończenie przed startem następnego sezonu. Obecnie trybuny mieszczą 54 000 kibiców, a projekt zakłada zwiększenie audytorium o 7 000 miejsc.
Wyzwaniem dla konstruktorów było zaplanowanie budowy w taki sposób, aby nie zaburzać cyklu życia Anfield. Celem było niezakłócenie dni meczowych, wycieczek na terenie obiektu oraz przeprowadzania wydarzeń kulturalnych. Z tego powodu 4 miesiące po rozpoczęciu budowy zostały wzniesione ogromne kolumny w kształcie litery „Y”, dzięki którym utworzyła się strefa bezpieczeństwa. Usprawnienie umożliwia działanie trybuny we wspomnianych dniach aktywności stadionu. W pozostałe zaś trwają prace. Od rozpoczęcia rozbudowy obiekt odwiedziło ponad 2 miliony ludzi.
Ważne osiągnięcie miało miejsce w lipcu tego roku, kiedy 300-tonowe wiązanie dachowe zostało ostrożnie podniesione, a następnie położone na przeznaczone miejsce. Przygotowania do tego przedsięwzięcia ruszyły jeszcze w maju. Wtedy zbudowano dwie wieże oraz podniesiono 20-metrowe skosy, które znalazły się po obu stronach wiązania.
Montaż konstrukcji okazał się szczególnym wyzwaniem przez rekordowe temperatury panujące w tym czasie w Anglii. Zadanie to zajęło 30 inżynierom około 12 godzin, a do jego wykonania użyto dwóch 600-tonowych dźwigów. Skosy, wiązanie dachowe oraz wieże skręcono 25 000 śrubami i operacja została sfinalizowana. Ukończone zostało więc: ⅔ prac przy stalowej ramie na nowej trybunie, ⅓ parteru i całość tarasu w górnej części. Szacuje się, że w ciągu całego przedsięwzięcia wykorzystane zostanie 3 700 ton stali.
Co ciekawe, 15 dzieci z lokalnych szkół zostało wybranych na młodych ambasadorów projektu. Otrzymują one szczegółowy wgląd w rozwój postęp prac w każdym miesiącu. Program jest prowadzony przez Buckingham, głównego wykonawcę, wraz z zespołem Red Neighbours. Pomysł ma na celu zapoznanie młodych ludzi z przemysłem budowlanym.
Reklama