Nowy stadion: Arena z unikalną fasadą w Budapeszcie

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Nowy stadion: Arena z unikalną fasadą w Budapeszcie Jest kameralny, ale doskonale skrojony do aktualnych potrzeb Honvedu. Jego znakiem rozpoznawczym jest elewacja, której realizacja była przedsięwzięciem niezwykle precyzyjnym. Dzisiaj nadrabiamy zaległości z ostatniego roku i zabieramy Was na Węgry.

Reklama

Koszt znacznie wyższy niż planowano

Nowy stadion Honvedu powstał w miejscu poprzednika, który istniał do 2019 roku. Jest nieco przesunięty w kierunku północno-wschodnim względem starego obiektu. Bozsik Aréna jest zlokalizowana w XIX. dzielnicy (Kispest) Budapesztu.

O potrzebie budowy nowoczesnego stadionu mówiło się już w okolicach 2010 roku. Cztery lata później rozpoczęto proces planowania, którego zwieńczeniem było stworzenie projektu nowego obiektu. Pierwotnie budowa miała się rozpocząć w 2015, a zakończyć w 2016. Jednak od chwili prezentacji koncepcji, aż do 2019 nie działo się praktycznie nic.

Bozsik Aréna, Budapest© groundhop1992 (Instagram)

Dopiero w połowie lutego 2019 roku ruszyła rozbiórka starego Bozsik József Stadion. Budowa rozpoczęła się uroczystością wmurowania kamienia węgielnego, która odbyła się 21 marca 2019 roku. Roboty trwały prawie 2 lata, a nowy stadion był gotowy wiosną 2021 roku. 14 marca rozegrano mecz testowy z udziałem drużyn III ligi.

Oficjalna inauguracja z udziałem kibiców nastąpiła dopiero 24 lipca 2021 roku podczas meczu Honvédu z rezerwami Villarreal CF. Wcześniej, bo wiosną tego samego roku na Bozsik Arénie rozegrano 4 mecze Mistrzostw Europy U-21, ale bez udziału widzów ze względu na panującą pandemię.

Początkowo stadion miał kosztować 5 mld forintów, jednak na przestrzeni lat koszty wzrosły ponad dwukrotnie, co wymagało uruchomienia dodatkowych środków z budżetu państwa. W tej chwili mówi się, że ostateczny koszt jest zbliżony do 17,1 mld forintów (220 mln zł).

Bozsik Aréna, Budapest
© negro_vivanco (Instagram)

Kolorowe koperty zdobią stadion

W architekturze stadionu dominuje trybuna główna (zachodnia), która jest wyraźnie wyższa niż trzy pozostałe. Ma trzy poziomy zaplecza i dach odseparowany od reszty zadaszenia. Z pozostałymi trybunami łączy ją zewnętrzna elewacja.

Resztę widowni tworzą trzy jednopoziomowe trybuny, układające się w literę „U”. Całość powstała na planie prostokąta z zaokrąglonymi rogami. Oświetlenie składa się z opraw LED, znajdujących się na dachu, których jest łącznie szesnaście.

Najbardziej charakterystycznym elementem areny jest jej fasada, której okładzinę stanowią płyty z ekspandowanego aluminium, przypominające z daleka otwarte koperty. Ich kolorystyka nawiązuje do barw klubu (czerwień, czerń i biel).

Bozsik Aréna, Budapest
© groundhop1992 (Instagram)

Dzięki wspomnianym płytom, elewacja obiektu oglądana z zewnątrz, jest zakrzywiona we wszystkich kierunkach. Z bliska można zaobserwować łuki na fasadzie w kierunku podłużnym, jak i poprzecznym. Całość unosi się i opada, co sprawia, że spód trybun jest częściowo odsłonięty, tak samo jak żelbetowe kolumny konstrukcji obiektu.

Na stadionie znajduje się 14 sky boksów, które oferują 140 miejsc. Są one umiejscowione na pierwszym piętrze trybuny głównej. Przed nimi zamontowano 408 fotelików klasy VIP. Dla prasy przewidziano 114 stanowisk, a dla kibiców niepełnosprawnych 96 miejsc. Stadionowy parking może przyjąć 438 pojazdów.

Powierzchnia brutto stadionu wynosi 14 136 m2, a jego wysokość 14,6 m. Do budowy Bozsik Arény zużyto 1150 prefabrykowanych elementów żelbetowych, 750 ton konstrukcji stalowych i 8 tys. m3 betonu. Przed stadionem znajduje się posąg złotego lwa (symbol klubu), który składa się z 5-6 tys. elementów ze stali nierdzewnej i waży około 6 ton.

Autor: Tomasz Sobura

Bozsik Aréna, Budapest
© groundhop1992 (Instagram)

Reklama