Dżakarta: Nieco ponad trzy miesiące do końca budowy
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura
Choć we wrześniu zapowiadano ukończenie stadionu jeszcze w tym roku, to było niemal pewne, że nie uda się dotrzymać tego terminu. Jeśli nowa data końcowa zostanie zachowana, to budowa zamknie się niemal równo po trzech latach.
Reklama
Stopień realizacji projektu Jakarta International Stadium w dniu 21 grudnia wynosił 90,88%. To oznacza, że 82-tysięcznik zostanie oddany do użytku najprawdopodobniej w marcu przyszłego roku. Budowniczowie stadionu zdają cotygodniowe raporty z postępu prac, a wspomniany wyżej współczynnik wykonania zamykał 120. tydzień budowy.
Zważywszy na skalę projektu, jest to wynik co najmniej przyzwoity. Być może udałoby się otworzyć arenę jeszcze w tym roku, ale wzrost zachorowań na koronawirusa w Indonezji był jedną z przyczyn niedotrzymania pierwotnego harmonogramu.
© PT WIKA Gedung Official Youtube
W tym momencie prace koncentrują się na wnętrzu obiektu. Na pierwszym i drugim poziomie trybun instalowane są krzesełka, a wokół nich zieleni się już hybrydowa murawa boiska.
Roboty powinny przyspieszyć, gdyż w 118. tygodniu zakończono instalację poszycia dachu, a to sprawia, że łatwiej jest wykonywać prace w środku budynku i na trybunach. Chodzi głównie o dokończenie montażu krzesełek, nagłośnienia i oświetlenia.
Dach stadionu jest rozsuwany, a jego konstrukcja waży 3900 ton, w najwyższym punkcie osiągając 73 metry. Tym samym, w chwili oddania do użytku, będzie to największy obiekt w Azji z zasuwanym dachem.
© PT WIKA Gedung Official Youtube
Z zewnątrz arenę pokrywają pionowe panele z kompozytów aluminiowych. Każdy z nich ma perforacje inspirowane herbem klubu Persija oraz cętkami tygrysa, dzięki którym wnętrze otrzyma odpowiednią wentylację. Łącznie stadion zajmuje powierzchnię 26,5 hektara.
Jakarta International Stadium będzie służył na co dzień gigantowi indonezyjskiej piłki - drużynie Persija. Sporadycznie na obiekcie będzie się pojawiać piłkarska reprezentacja kraju. Ponadto organizowane będą koncerty. Koszt budowy wynosi 4,5 bln rupii indonezyjskich (aktualnie 1,27 mld zł), choć należy poczekać na koniec budowy i na oficjalne potwierdzenie tej liczby.
Autor: Tomasz Sobura
© PT WIKA Gedung Official Youtube
Reklama