Nowy projekt: Przyszły dom wielokrotnego mistrza Kostaryki

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Nowy projekt: Przyszły dom wielokrotnego mistrza Kostaryki LD Alajuelense, jeden z największych klubów w kraju, zaktualizował plany budowy nowego stadionu. Trzy lata temu został zaprezentowany projekt, który uległ w ostatnim czasie kilku modyfikacjom.

Reklama

Cztery trybuny zamiast trzech

Najważniejszą ze zmian jest rezygnacja ze sceny koncertowej po południowej stronie obiektu. W tym miejscu powstanie czwarta trybuna, co sprawi, że stadion utworzy zwartą kompaktową bryłę.

Modyfikacji uległa też zakładana pojemność, która spadła o tysiąc miejsc do 24 000. Niespełna 3 lata temu rozważano cztery możliwe lokalizacje pod stadion: La Guácima, Villa Bonita de Alajuela, El Coyol oraz Nuevo Alajuela. Ostatecznie, nie będzie to żadna z nich. Wybrano Turrúcares de Alajuela, na trasie 27, obok obiektów Centro de Alto Rendimiento (ośrodka treningowego klubu).

Estadio de Alajuelense© UXR Tech

Jeśli chodzi o miejsca premium, to będzie ich ponad 3000. Boksy będą miały 1300 miejsc, a loże 1760. W stosunku do projektu zaprezentowanego w 2018, zwiększy się liczba miejsc w lożach, która wtedy była zakładana na 900.

Wiadomo, że trybuna główna ma mieć 8500 miejsc, a przeciwległa do niej 7000. „La Muralla Rojinegra” pomieści 3000 osób, a „Preferencial” - 2500. Razem z miejscami premium dałoby to nieco ponad 24 000 całkowitej pojemności.

Obiekt ma powstać na 9-hektarowej działce, ma mieć przestronny parking (około 2000 miejsc), muzeum i klinikę sportową. Rozważana jest instalacja wentylacji krzyżowej, paneli słonecznych i urządzeń do recyklingu wody. Autorem koncepcji stadionu jet PIASA Consultores, choć niedawno do zespołu projektowego dołączył Gensler, znany z projektu Guangzhou FC Stadium.

Estadio de Alajuelense© UXR Tech

Największym wyzwaniem finansowanie

Decyzja o rozpoczęciu prac projektowych była spowodowana brakiem możliwości przebudowy obecnego stadionu. Koszt budowy jest szacowany na 30 mln $ (120 mln zł).

W kwietniu i maju miały się odbyć zebrania „socios”, których przedmiotem miał być wygląd obiektu, jego lokalizacja i finansowanie. Większość z nich nie doszła jednak do skutku ze względu na pandemię koronawirusa. Dopiero w lipcu udało się przeprowadzić głosowanie i ostatecznie zatwierdzić projekt.

Po uzyskaniu zielonego światła na kontynuację prac nad stadionem, klub przeszedł do opracowania projektu wykonawczego i starań o pozwolenie na budowę. Działania, zmierzające do osiągnięcia wspomnianych celów mają być realizowane między lipcem 2021 a grudniem 2022.

Estadio de Alajuelense
© UXR Tech

Rozpoczęcie budowy zaplanowano na styczeń 2023, a jej zakończenie na grudzień 2024 roku. Według tego scenariusza otwarcie nowego stadionu nastąpiłoby w styczniu 2025 roku. Mechanizm finansowania nowej areny miałby się opierać na truście bankowym.

To zapobiegnie uzależnieniu budowy od ewentualnej sprzedaży Estadio Alejandro Morera Soto. Dlatego wkrótce ruszy przedsprzedaż miejsc na nowym stadionie dla aktywnych członków klubu. Chętni (partnerzy-założyciele) będą mogli wydzierżawić wybrane krzesełko na obiekcie na okres 15 lat.

Uzyskane z tego źródła środki zostaną uruchomione dopiero po spełnieniu szeregu warunków pobocznych, takich jak przedstawienie umowy zakupu gruntu pod budowę i uzbieranie minimum 4,2 mln $ (16,8 mln zł) od partnerów-założycieli. Pozostałą część kosztów pokryje kredyt bankowy.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama