Nowy projekt: Legendarny stadion z São Paulo zmienia oblicze
źródło: własne [TS]; autor: Tomasz
Jeden z najważniejszych stadionów Brazylii właśnie przechodzi przebudowę. Przez długi czas był drugim domem dla klubów Wielkiej Czwórki stanu São Paulo. To tu kilkadziesiąt meczów rozegrała reprezentacja kraju.
Reklama
Redukcja pojemności stadionu
Estádio Municipal Paulo Machado de Carvalho, który jest też znany pod nazwą Estádio do Pacaembu (od osiedla, w którym powstał) istnieje od 1940 roku. Od tego czasu przeszedł szereg prac renowacyjnych. Dzięki nim zachował swoją funkcjonalność i na przestrzeni lat był często używany przez drużynę narodową i lokalne zespoły klubowe.
Corinthians, Palmeiras, São Paulo i Santos często tutaj gościły, gdy ich stadiony przechodziły remont lub były wynajmowane na koncerty. W tym momencie z Wielkiej Czwórki najbardziej zainteresowany rozgrywaniem części swoich domowych spotkań na zmodernizowanym obiekcie jest Santos, który podjął już wstępne kroki ku temu.
Przez wiele lat areną zarządzała gmina. Dopiero w styczniu 2020 roku pieczę nad stadionem zaczął sprawować podmiot prywatny (Allegra Pacaembu), który otrzymał koncesję na 35 lat. Konsekwencją tej zmiany była decyzja o podjęciu prac związanych z unowocześnieniem obiektu. Powstał projekt autorstwa Sol Camacho z pracowni Escritório Raddar.
Zgodę na prace modernizacyjne wydały organy zajmujące się ochroną zabytków, bo takim jest Pacaembu (Condephaat i Conpresp). Roboty próbowało storpedować stowarzyszenie Viva Pacaembu, które protestowało przeciwko zburzeniu trybuny południowej, argumentując, że jej rozbiórka zagrażałaby konstrukcji całego stadionu. Władze miejskie nie uwzględniły tego postulatu (sąd zdecydował, że południowa trybuna nie jest częścią zabytkowego założenia) i dały zielone światło na rozpoczęcie budowy.
Prace miały się rozpocząć już w połowie 2020 roku, jednak pandemia koronawirusa spowodowała ich odroczenie o rok. Za sumę R$ 400 mln (dziś ok. 301 mln zł) stadion zyska nowy wygląd i znacznie poprawi swoje zaplecze. Najważniejszą ze zmian będzie na pewno redukcja pojemności do 26 000 miejsc. Koniec budowy przewidziano na październik 2023 roku.
Trybuny za bramką już nie ma
Modernizacja kompleksu sportowego Pacaembu, którego najważniejszym elementem jest stadion, rozpoczęła się 29 czerwca 2021 roku od wyburzenia prostokątnej trybuny południowej (Tobogã) za jedną z bramek. Powstała ona w 1970 roku, kiedy to została dobudowana do istniejącej już podkowy obiektu. Jej rozbiórka ma potrwać 3-4 miesiące. Ponieważ wokół jest gęsta zabudowa, nie ma mowy o implozji. Będzie kruszona kawałek po kawałku, w najwyższych strefach nawet zwykłymi młotami.
W miejscu trybuny południowej powstanie budynek wielofunkcyjny o pięciu kondygnacjach naziemnych i czterech podziemnych, o łącznej powierzchni zabudowy 44 tys. m2. W budynku znajdzie się centrum kongresowo-eventowe na 2000 osób oraz parking w podziemiach na 550 stanowisk.
Parter będzie miał połączone ze sobą obszary, takie jak przestrzeń zewnętrzna z widokiem na boisko, kryty plac z restauracjami, kawiarniami i obiektami usługowymi. Ponadto, na terenie nieruchomości powstanie centrum sportowe i wbudowana w południową trybunę największa na świecie arena poświęcona eSportowi, specjalizująca się w gatunku Battle Royale z miejscami dla 2000 widzów i 100 graczy. To wszystko stanowi pierwszy etap inwestycji.
W kolejnej fazie dojdzie do renowacji trybuny wschodniej i zachodniej (wzdłuż boiska). Celem prac jest rozbudowa zaplecza o nowe przestrzenie użytkowe, toalety i obiekty gastronomiczne. Tam też dalej będzie działać muzeum piłkarskie.
Zabytkowa fasada stadionu w stylu art deco zostanie odrestaurowana, a sektory północne na łuku podkowy obiektu (zielony i żółty), zostaną odświeżone i zachowają swoją dawną formę. Unowocześnione zostaną strefy prasowe, podobnie jak sala gimnastyczna, której zadaszenie składające się z drewnianych łuków, odzyska swój dawny blask. Dla VIP-ów przewidziano 25 lóż.
Autor: Tomasz Sobura
Reklama