Budapeszt: Narodowy Stadion Lekkoatletyczny od budowniczych Puskás Arény

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz Sobura

Budapeszt: Narodowy Stadion Lekkoatletyczny od budowniczych Puskás Arény Nowy stadion lekkoatletyczny pomieści 40 000 widzów i ma być gospodarzem Mistrzostw Świata w 2023 roku. Rząd węgierski przeznaczy na realizację inwestycji około 204 mld HUF (aktualnie 2,55 mld zł).

Reklama

Znamy projektanta i wykonawcę stadionu

2 listopada 2020 roku została podpisana umowa na budowę Narodowego Stadionu Lekkoatletycznego w Budapeszcie. Zamawiającym była państwowa spółka BMSK, która w ramach swojej podstawowej działalności koordynuje tego typu inwestycje realizowane ze środków publicznych.

Państwo wydało już 5 mld HUF (63 mln zł) na projekt budowlany, sporządzony przez Napur Architect Ltd i 6 mld HUF (75 mln zł) na przygotowanie terenu. Dodatkowo rządzący przeznaczą 2,6 mld HUF (aktualnie 33,8 mln zł) na zakup nieruchomości niezbędnych pod realizację inwestycji. Wcześniej, bo w roku 2014 władze dokonały wykupu działek na sumę 16,5 mld HUF.

Nemzeti Atletikai Kozpont - National Athletics Center in Budapest© Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja

Stadion zbuduje konsorcjum ZÁÉV Építőipari Zrt. i Magyar Építő Zrt., które było odpowiedzialne za powstanie Puskás Arény. Budowa jest zlokalizowana na terenach dawnego Instytutu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który znajduje się obok Mostu Rákóczych w IX. dzielnicy Budapesztu.

Co zamierzają zbudować?

Projekt budowlany składa się z trzech części. Pierwsza to stadion lekkoatletyczny, którego powierzchnia wyniesie 15 ha. Druga to park i 5-hektarowe Centrum Szkolenia Lekkoatletycznego, a trzecia to ulica Hajóállomás i jej otoczenie.

Nemzeti Atletikai Kozpont - National Athletics Center in Budapest© Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja

Konstrukcja stalowa ma mieć łączną masę 9,6 tys. ton, a tereny zielone wokół stadionu mają liczyć 62 tys. m2. Koncepcja zakłada także powstanie budynku użyteczności publicznej o powierzchni 75 tys. m2, stalowego mostu o długości 168 m, kładki dla pieszych, torów kolejowych o długości 380 m oraz drogi zewnętrznej. Inwestycja będzie realizowana w latach 2020-2023. Zaczęto od czyszczenia terenu i wyburzeń.

Dolna kondygnacja trybun mieszcząca 15 000 widzów ma być stałym elementem stadionu, a górna ma mieć charakter tymczasowy. W przypadku organizacji dużych wydarzeń sportowych, górny poziom doda kolejne 25 000 miejsc do pojemności obiektu, co łącznie zwiększy ją do 40 000.

Nie naruszając konstrukcji zadaszenia, budynek jest w stanie sprostać cyklicznym dużym imprezom międzynarodowym, kiedy dodawane mają być trybuny tymczasowe. W przypadku demontażu górnego poziomu trybun oświetlenie, system nagłośnienia i umiejscowienie tablicy wyników pozostanie bez zmian.

Nemzeti Atletikai Kozpont - National Athletics Center in Budapest© Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja

Stalowa elewacja obiektu będzie wykonana z naciągniętych lin. Nad sposobem jej zamontowania będzie pracowała firma inżynieryjna Exon 2000 przy dodatkowym wsparciu brytyjskiej firmy Buro Happold.

Z początkiem stycznia ruszyła budowa konstrukcji żelbetowej stadionu. Do połowy grudnia z placu budowy wywieziono około 85 tys. m3 ziemi. Zakończono już palowanie terenu, podczas którego wbito 750 pali. Ważnym elementem przygotowania terenu pod budowę było wyburzenie 57-metrowego wieżowca Instytutu Gospodarki Wodnej i Badań Wodnych (VITUKI), który stał tam od 1976 roku. Jak widać na wizualizacjach z powietrza, pierwotnie planowano jego zachowanie.

Autor: Tomasz Sobura

Nemzeti Atletikai Kozpont - National Athletics Center in Budapest© Kiemelt Kormányzati Beruházások Központja

Reklama