Anglia: Forest Green Rovers znów bliżej stadionu
źródło: własne [MK]; autor: michał
Procedury przeciągają się niemiłosiernie, a to wciąż nie koniec. Jednak najnowsze wieści od biznesmena Dale'a Vince'a są obiecujące: tym razem zgoda na budowę już jest „klepnięta”.
Reklama
Być może pamiętacie, że tuż przed Bożym Narodzeniem 2019 radni dystryktu Stroud wreszcie zgodzili się na budowę pierwszego na świecie w większości drewnianego stadionu do zawodowej piłki nożnej. To jeszcze nie pełne pozwolenie na budowę, ponieważ Forest Green Rovers otrzymali tylko pozwolenie dla założeń przestrzennych, a dokładną dokumentację muszą jeszcze przygotować.
Ale zanim to się stało, miały miejsce wybory parlamentarne i nowa parlamentarzystka z tego okręgu wniosła o weryfikację wydanej zgody przez sekretarza stanu. To procedura stosowana dla ważnych inwestycji, która może znacząco wydłużyć oczekiwanie na zielone światło, do chwili ustalenia, czy wszystko zostało uchwalone zgodnie z prawem.
Choć ostatecznie sekretarz stanu odmówił wszczęcia procedury z braku podstaw, to samo przejście ścieżki apelacyjnej trwało długie 4 miesiące w dobie „lockdownu”. Później konieczne było podpisanie umów z radami dystryktu Stroud i hrabstwa Gloucestershire. Te umowy podpisane zostały dopiero w sierpniu, dlatego też dopiero teraz zespół Zaha Hadid Architects pracuje nad szczegółową dokumentacją nowego stadionu.
Po wpłynięciu dokumentów dystrykt Stroud będzie musiał jeszcze pozwolenie potwierdzić, ale to powinno być już formalnością. Budowa wciąż może więc rozpocząć się w 2021 roku, jak planował inwestor (i właściciel klubu piłkarskiego) Dale Vince. Po otwarciu arena pomieści 5 tys. widzów, a docelowo będzie można ją rozbudować do 10 tysięcy.
Co ciekawe, Vince na facebooku ogłosił również, że nie zamierza poprzestać na samym stadionie. W jego okolicy chce zbudować ekologiczny park biznesowy. W pierwotnym wniosku o pozwolenie na budowę również były funkcje biurowe, ale trzeba było je usunąć z powodu sprzeciwu władz. Teraz ma powstać nowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwi powrót do wizji uwzględniającej dodatkowe powierzchnie.
Reklama