Poznań: Lokomotywa stanie na łabędziu
źródło: Lech Poznań; autor: michał
W połowie października pod stadionem Lecha odbędzie się małe święto. Nie dość, że wreszcie stanie lokomotywa, to jeszcze stanie na peronie przypominającym dawne maszty, tzw. „łabędzie”.
Reklama
Na początku września przed INEA Stadionem pełną parą ruszyły prace budowlane, których celem jest postawienie… prawdziwego peronu! To oznacza, że projekt „Stawiamy Legendę na Stacji Bułgarska” wkroczył w decydującą fazę. Finałem będzie postawienie historycznej lokomotywy na nowym, wyjątkowym peronie.
W niedzielę, 16 października, przed meczem Lech - Wisła parowóz Ty51-183 zostanie oficjalnie zaprezentowany szerokiej publiczności.
Wieloletni proces sprowadzania lokomotywy to ogrom czasochłonnej pracy wielu ludzi, spotkań, negocjacji, które już za moment zmienią się w wyjątkowy pomnik „Kolejorza” zlokalizowany bezpośrednio przed INEA Stadionem. Nad projektem zagospodarowania tej przestrzeni pracował zespół złożony z sześciu projektantów.
– Codziennym otoczeniem pociągów są tory, nasypy, perony, innymi słowy obiekty liniowe. Byliśmy przeświadczeni, że tylko w takiej scenerii lokomotywa może wyglądać naturalnie i zachować swoje pierwotne znaczenie
– tłumaczy Grzegorz Tracz, szef grupy architektów. – Dlatego też układ „Stacji Bułgarska” również jest układem liniowym: sekwencji murków, krawężników i krawędzi peronu, które biegną po łuku, nakładają się na siebie i łączą
.
Efektowna konstrukcja, która od kilkunastu dni powstaje przy Bułgarskiej, sama w sobie będzie też symboliczna. Wspomniany przez Grzegorza Tracza łuk oparty jest bowiem o znane wszystkim kibicom paraboliczne kształty legendarnych jupiterów stadionu, którego wygląd zaczął zmieniać się dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku.
– Kształt ten bardzo nam się podobał, miał w sobie dynamizm, świetnie oddawał wrażenie ruchu i prędkości, a więc cechy, które powinny towarzyszyć symbolowi Kolejorza. Ładna dynamiczna forma i historia tego miejsca
- opowiada Tracz.
Prace budowlane powinny zakończyć się na początku października, kilka dni później lokomotywa opuści halę dawnego HCP, obecnie FPS Cegielski, w którym została odrestaurowana i zostanie przetransportowana na Bułgarską.
Reklama