Nowy kraj: Oman
źródło: własne; autor: redakcja
Witamy na Bliskim Wschodzie. Po Emiratach, Katarze i Kuwejcie czas na Oman. Tamtejsze stadiony dziś nie budzą już podziwu, ale dzięki niedawnym modernizacjom trzymają się bardzo dobrze. Na początek cztery.
Reklama
To pierwszy kraj Półwyspu Arabskiego w ramach serii „Odkrywamy nowe lądy”, ale już 20. w kolejności. Zbliżamy się więc do końca z całkiem zgrabnymi, by nie powiedzieć eleganckimi stadionami. Fakt, są skromne, ale Oman ma zaledwie 3 mln mieszkańców, a my prezentujemy ledwie ułamek jego rosnącej infrastruktury sportowej.
Sohar Sports Complex
Centralny stadion Suharu wyróżnia nietypowy układ trybun. Jest ich tu pięć, z czego główna powstała według jednego projektu, a cztery pozostałe osobno. Dwie stojące za bramkami i dwie bliźniacze po przeciwległej stronie boiska są znacząco wyższe i pojemniejsze. Były tym bardziej, że wyjściowo stadion nie miał na tych sektorach krzesełek. Później jednak został zmodernizowany i dziś należy do najważniejszych w kraju.
Seeb Sports Stadium
Dzięki lokalizacji w As-Sib tuż poza granicami Muskatu, największy miejscowy stadion pozbawiony bieżni jest regularnie używany przez reprezentację Omanu w meczach międzynarodowych. Podobnie częstymi gośćmi są miejscowe kluby piłkarskie, nie tylko ten korzystający z obiektu.
Stadion powstał w sercu osiedla tuż przy głównej drodze Omanu, ciągnącej się wzdłuż wybrzeża trasie nr 1. Mecze odbywają się na naturalnej murawie, ale tuż obok stadionu powstało drugie boisko, do treningów.
Al-Saada Stadium
Powstał na północnych obrzeżach miasta Salala, w dzielnicy Al-Saada. To wyjaśnia nazwę, a lokalizację tłumaczy z kolei trwająca budowa kompleksu akademickiego i licznych obiektów sportowych do innych dyscyplin.
Gdy budowano stadion w latach 2006-2009, był liczony na 12 tys. osób, jednak jego pojemność spadła po pierwszej renowacji już w 2010 – wtedy wprowadzono wyłącznie miejsca siedzące. Po konsultacjach z mieszkańcami trwa właśnie kolejna zmiana. Docelowo obiekt będzie rozbudowany do ok. 20 tys. miejsc i stanie się największym w mieście.
Sur Sports Complex
Choć miasto Sur jest znanym ośrodkiem stoczniowym i żyje dzięki morzu, stadion powstał w górzystej okolicy, na południowych rogatkach kilkanaście kilometrów od wybrzeża. Ma formę litery „C” z trybunami otwartymi na wschód, gdzie widać górujące nad miastem wzgórza.
Pierwotnie, gdy budowano go w 1996 roku, nie miał prawie żadnych miejsc siedzących poza główną trybuną. Te zainstalowano dopiero w 2010 roku, podnosząc standard, ale obniżając do 8 tys. pojemność.
Reklama