Nowy kraj: Liban

źródło: własne; autor: redakcja

Nowy kraj: Liban To już ostatnia trójka nowych krajów, jakie przygotowaliśmy dla Was w cyklu „Odkrywamy nowe lądy”. Tym razem uchylamy rąbka na temat obiektów w Libanie – zapraszamy!

Reklama

Kraj nr 23 w ramach „Odkrywania nowych lądów” uzupełnia naszą listę z Bliskiego Wschodu. Na początek zapraszamy na trzy z najważniejszych obiektów tego kraju, w tym na ogromny stadion narodowy w pięknym Bejrucie.

Nowe Lądy

Camille Chamoun Sports City Stadium

Camille Chamoun Stadium

Największy stadion w Libanie powstał w swej pierwotnej formie w 1957 roku, w centralnej dzielnicy Bejrutu Bir Hassan. Jego budowa miała miejsce podczas rządów słynnego lidera politycznego i religijnego Camille'a Chamouna, dlatego nadany arenie patronat wodza nie powinien dziwić.

Pierwotnie stadion miał dwupoziomowe trybuny bez dachu, a z czasem dostawiono również maszty. Co ciekawe, cztery „świeczki” stanęły tuż za narożnikami boiska, wewnątrz bieżni i okalającego ją dodatkowo toru kolarskiego. Ten niecodzienny kształt obiekt stracił w 1982, gdy inwazja Izraela spowodowała ogromne straty w Bejrucie.

Stadion odbudowano dopiero w 1997 roku, a i to udało się tylko dzięki wsparciu rządu libańskiego przez władze Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu. Inwestycja warta w tamtym czasie ok. 100 mln $ sprawiła, że nad główną trybuną powstał nowy dach z podwieszonymi kabinami, a całe trybuny zamiast dwóch poziomów zostały podzielone na trzy. Nowe maszty oświetleniowe stanęły tym razem na koronie obiektu.

Od przebudowy stadion służy wielkim wydarzeniom sportowym i rozrywkowym, by wymienić jedynie Igrzyska Panarabskie, które odbyły się tu w 1997 roku (kolejne zaplanowano na 2015), Arab Nations Cup w 1999, Puchar Azji w 2000, a w 2009 Igrzyska Frankofońskie.

Saida International Stadium

Saida International Stadium

Budowę stadionu zaplanowano w związku z otrzymaniem przez Liban prawa do organizacji Mistrzostw Azji 2000. Stadion w Sydonie był jedną z trzech głównych aren i gościł siedem meczów tej imprezy.

Za projekt odpowiada arabska pracownica LACECO z Bejrutu, krajowy potentat w projektowaniu stadionów. Obiekt nie wyróżniałby się wśród innych, gdyby nie jego główna trybuna z efektownym dachem z membrany oraz... lokalizacja. Obiekt powstał dosłownie na Morzu, na sztucznym cyplu wychodzącym poza linię brzegową.

Beirut Municipal Stadium

Beirut Municipal Stadium

Znajduje się dosłownie 500 metrów na północ od stadionu narodowego, ale nie jest częścią tego samego kompleksu. Miejski stadion w Bejrucie powstał z inicjatywy miasta w jednym z najbardziej zaludnionych dziś osiedli miasta.

Stadion jest do tego stopnia otoczony blokowiskami, że powstała w 2010 roku inicjatywa zburzenia go tylko po to, by zapewnić parkingi wielopoziomowe dla rosnącej liczby samochodów. Wtedy jednak czołowe kluby musiałyby wynieść się z obiektu, który powstał zaledwie w 1997 i niedawno przeszedł modernizację (krzesełka i dach na głównej trybunie). Z drugiej strony obiekt wzniesiony w większości w zaledwie 70 dni (!) nie jest też nowoczesny i doraźne prace tego nie zmienią.

Reklama