Nowy projekt: Kompleks FK Qabala
źródło: własne; autor: redakcja
Kiedy średniak ligowy z Azerbejdżanu buduje ogromny kompleks szkoleniowy z nowym stadionem, to wiedz, że coś się dzieje. Choć do otwarcia jeszcze 1,5 roku, już szkoli się tam 200 dzieci…
Reklama
W Polsce zachwycamy się nowymi stadionami Euro 2012 i całą falą nowej infrastruktury, która nadeszła po czterech największych inwestycjach. Ale nie tylko nasz kraj przeżywa boom stadionowy – w Azerbejdżanie też wiele się dzieje. Stadion narodowy zamknięty – trwa gruntowna przebudowa. Na przedmieściach Baku powstaje już wielki stadion olimpijski, a w całym kraju kilkanaście mniejszych obiektów. Jeden z nich prezentujemy dziś.
Choć wiele nowych aren projektują firmy z kraju lub regionu (zwłaszcza z Turcji), inwestycje w Azerbejdżanie przyciągają też światowych potentatów. Dość powiedzieć, że jeden z ważniejszych kompleksów wyszedł spod ręki słynnej Zahy Hadid. Stadion i kompleks treningowy FK Qəbələ (czyt. Gabala), o którym dziś piszemy, zaprojektowali z kolei Brytyjczycy z AFL Architects. Współprojektowali m. in. Old Trafford czy nowe Camp Nou, a w swoim dossier mają też stadiony w RPA czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich i całą gamę centrów treningowych (w tym Chelsea, Man United, Everton, Liverpool).
Wczoraj ich kolejne dzieło wizytował prezydent Azerbejdżanu, który obszedł część z aż 7 hektarów, na których powstaje nowy stadion na 14 tys. widzów (co ciekawe, całe miasto Gabala ma niepełne 14 tys. mieszkańców) i zespół sześciu pełnowymiarowych boisk z pokaźnym budynkiem administracyjno-szkoleniowym. Prezydentowi towarzyszył minister młodzieży i sportu, który referował postępy.
Wiemy już, że projekt będący w budowie od jesieni 2010 nie zostanie zrealizowany w pierwotnym terminie, czyli do końca 2011. Jednak część z nowych boisk już działa i trenuje na nich obecnie ok. 20 dzieci. Część najbardziej czasochłonna, czyli stadion z budynkami zawierającymi całe zaplecze, powstanie do połowy 2013 roku.
Pod względem architektonicznym obiekty mają przypominać twierdzę, jaką w przeszłości było azerskie miasteczko. Dlatego w bryłę wkomponowano symboliczną basztę, a całość ma być wykończona kamieniem.
Reklama