Kraków: Od lata stadion Wisły jeszcze… mniejszy?!

źródło: DziennikPolski24.pl; autor: michał

Niewykluczone, że na najważniejsze mecze nowego sezonu – te w europejskich pucharach – Wisła Kraków będzie mogła wpuścić na trybuny tylko 11 000 kibiców! Jeśli UEFA dopuści taki stadion. Z użytku mogą zostać bowiem wyłączone obie trybuny piętrowe. Mało problemów? Budowa podrożeje też o kolejnych 12-18 mln – informuje „Dziennik Polski”.

Reklama

Na początek dobra wiadomość, a to towar deficytowy w przypadku tej inwestycji. Trybuna północna jest już praktycznie gotowa. Oczywiście nie ma mowy, by kibice zostali wpuszczeni na ostatni mecz tego sezonu, ale w kolejnych rozgrywkach będą tam mogli wrócić ci najbardziej zagorzali, którzy dziś stoją na trybunie południowej. Trwają jeszcze analizy monitoringu wokół samej trybuny, bo nie wiadomo, czy oświetlenie jest wystarczające, by po zmroku rejestrować wszystkie wydarzenia.

I tu dobre wiadomości się kończą. Powraca bowiem temat powtarzany przez inwestora jako naczelne wytłumaczenie wszelkich problemów: instalacja oddymiania i nowe przepisy przeciwpożarowe. Mowa tym razem o trybunie głównej i tej przeciwległej – wschodniej. Łącznie mieszczą one ponad 20 000 widzów i niemal całą infrastrukturę stadionu. I obie… mogą zostać zamknięte dla kibiców. Nie mają bowiem wspomnianej już instalacji oddymiania, którą trzeba wykonać w najbliższych miesiącach.

Co ciekawe, architekci ze Studia Architektonicznego przygotowali dla trybuny wschodniej projekt takiej instalacji. W dodatku straż pożarna uznała, że spełniał on wymogi. Ale… nie został wykonany. – Mieliśmy opracowaną dokumentację dla systemu oddymiania. Budziła jednak wątpliwości. Zleciliśmy dodatkową ekspertyzę, która wykazała konieczność wprowadzenia pełnego systemu zabezpieczenia przeciwpożarowego. Ekspert potraktował powierzchnie pod trybunami jako pasaż, w którym jest prowadzona działalność gospodarcza. W związku z tym zleciliśmy ponowne opracowanie systemu oddymiania. Projekt jest gotowy. Teraz trzeba się dogadać z wykonawcą, czyli firmą Polimex-Mostostal, która roboty może przeprowadzić w ramach prac dodatkowych. Zlecenie ich innemu wykonawcy wiązałoby się z przetargiem, a to wydłużyłoby czas oczekiwania na zakończenie inwestycji – wyznaje pracownik ZIKiT w rozmowie z „Dziennikiem Polskim”.

Na otwartej jesienią trybunie trzeba będzie m. in. wyburzyć część ścianek w punktach gastronomicznych i zastąpić je roletami. Co ciekawe, na forum Wisły Kraków kibice wskazywali kwestię rolet zamiast ścianek już dobrych kilka miesięcy wstecz. Na razie to oni w sprawie tej inwestycji zdają się mieć największą wiedzę...

Temat instalacji oddymiania nie jest sprawą ostatnich dni czy tygodni – pojawił się już pół roku temu. Mimo to ZIKiT wciąż nie porozumiał się z wykonawcą w sprawie ich wykonania i na każdy mecz Wisły straż pożarna wydawała zgodę osobno, warunkowo. Dlaczego sytuacja nie została rozwiązana? Chodzi o pieniądze. ZIKiT szacuje, że koszty związane z pracami Polimeksu wzrosną o 12-18 mln zł, a negocjacje z wykonawcą wciąż trwają. Jeśli będą się przeciągać, prace (te z kolei szacuje się na 8-12 tygodni) mogą wyłączyć trybuny z użytkowania nie tylko na mecze eliminacyjne, ale też na część spotkań nowego sezonu ligowego i kolejne fazy rozgrywek pucharowych.

Nie trzeba dodawać, że UEFA może nie dopuścić stadionu do rozgrywek, jeśli wyłączone z użytku zostaną dwie najważniejsze trybuny.

Reklama