Lyon: Nowe, piękne wizualizacje

źródło: własne / GrandStadeOL.com; autor: michał

Na nich nieco zmodyfikowany projekt nowego stadionu dla Lyonu. Będzie bez wątpienia jednym z najpiękniejszych obiektów Euro 2016 we Francji. Dziś klub nie pisze o nim już jako OL Land, lecz jako Grand Stade des Decinés.

Reklama

Zupełnie nowe wizualizacje stadionu przygotowała pracownia Buffi, która na swoim koncie ma m. in. Stade Velodrome, a w Lyonie wspiera brytyjskie biuro Populous. Poniżej opis zmian, które pojawiały się od 2008 do teraz. Wszystkie możecie obejrzeć w galerii projektu (data wizualizacji pod każdą z nich).

Największa zmiana pokazana na nowych wizualizacjach to zadaszenie stadionu. Przypomnijmy – według wstępnej koncepcji z 2008 r. miało być bardzo nieregularne, w pełni przezroczyste i przy nocnym podświetleniu przypominać diament. Miało też wykraczać daleko poza samą bryłę obiektu, kryjąc m. in. niewielki amfiteatr. W drugim wariancie, po „urealnieniu” wizji, zadaszenie było przezroczyste już tylko nad murawą i niższymi rzędami trybun, a pozostała część nie przepuszczała światła. Dach skrócono również znacząco, tnąc koszty.

Niewiele jednak wówczas zostało z koncepcji diamentu, która odżywa nieco na nowych wizualizacjach. Nieprzezroczysta część dachu pocięta jest nieregularnie świetlikami, które w dzień będą wpuszczać promienie światła do środka, a nocą pozwolą promienieć obiektowi na zewnątrz.

To najlepszy stadion Francji na Euro 2016? Skomentuj na facebooku »

Zmiany również na fasadach. Wstępnie miały być w całości szklane, z nieprzezroczystymi elementami tylko w częściach klatek schodowych. Później do tej koncepcji doszły telebimy na zewnątrz – na wierzchołkach bryły. Dziś widzimy, że o ile szkło pozostanie głównym elementem, o tyle na większości obwodu będzie mu towarzyszyła powłoka z przepuszczającej światło siatki. Obrazy będą wyświetlane właśnie na niej.

Więcej wiemy też o kompleksie boisk treningowych. Pełnowymiarowych było wstępnie cztery, a będzie sześć. Jedno z nich będzie dodatkowo w pełni zadaszone, kolejne otrzyma niewielką trybunę z dachem, a następne – bieżnię lekkoatletyczną.

Wokół stadionu niezmiennie promieniście rozmieszczone będą parkingi, powstanie też część konferencyjno-hotelowa i biurowa. Nie zabraknie również zieleni, choć będzie skromniejsza, niż zakładano w 2008 roku.

Najnowsze wizualizacje w ogromnej rozdzielczości, która zaspokoi nawet najbardziej wymagających, można pobrać z oficjalnej strony stadionu. Co ciekawe, pierwotna nazwa OL Land dziś jest już niespotykana na stronie obiektu, zastąpiła ją oficjalna Grand Stade des Decinés.

Reklama