Milliy Stadioni (Bunyodkor Stadioni)

Pojemność34 000
2000 (Miejsca klasy biznes)
108 (Miejsca dla prasy)
50 (Miejsca dla niepełnosprawnych)
Kraj Uzbekistan
MiastoTaszkient
KlubyBunyodkor PFK
Inauguracja 31.08.2012
Czas budowy 13.11.2008 - 2012
Projekt GMP Architekten / Oberhofer Stahlbau
Wykonawca Max Boegl / Oberhofer Stahlbau

Opis: Milliy Stadioni

W 2008 roku zamknięto jeden z najważniejszych stadionów Uzbekistanu – MHSK Stadioni – a w jego miejscu ruszyła budowa nowego, tym razem typowo piłkarskiego i w pełni zadaszonego obiektu piłkarskiego. Celem było przekazanie go nowej potędze krajowej piłki – klubowi Bunyodkor, związanemu z córką prezydenta i jej grupą kapitałową Zeromax.

Jednak w trakcie realizacji Zeromax upadł i inwestycja została wstrzymana. Istniało zagrożenie, że obiekt powstanie jedynie z żelbetowymi trybunami, bez efektownych fasad i dachu, jakie zaprojektowała znana niemiecka pracownia GMP Architekten. Jednak w 2011 roku, w związku z organizacją Mistrzostw Świata U20 Kobiet władze Uzbekistanu postanowiły ukończyć projekt za wszelką cenę. „Doprojektowanie” dachu i fasad zlecono firmie Oberhofer Stahlbau, która nieznacznie zmieniła pierwotną wizję GMP.

Mimo ekspresowego tempa nie udało się ukończyć stadionu w oczekiwanym terminie. Imprezę FIFA przeniosła do Japonii, a otwarcie obiektu nastąpiło 31 sierpnia 2012, w połowie trwania turnieju.

Poza Bunyodkorem, który ma docelowo pełnić rolę głównego użytkownika, na obiekcie ma również grać reprezentacja narodowa Uzbekistanu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018

2013

2012