Zayed Sports City Stadium

Pojemność44 260
Kraj Zjednoczone Emiraty Arabskie
MiastoAbu Dabi
Klubybrak klubu
Oświetlenie 1800 lux
Inauguracja 1980
Czas budowy 1974-1979
Renowacje 2006, 2009, 2017
Koszt 550 mln AED
Projekt Henri Colboc, Pierre Dalidet, George Philippe
Wykonawca Consolidated Contractors Company
Adres Al Rawdah, Abu Dhabi, Zjednoczone Emiraty Arabskie

Reklama

Zayed Sports City Stadium – opis stadionu

Zayed Sports City Stadium położony jest na zachód od portu lotniczego Abu Zabi. Z lotniska na stadion możemy dotrzeć samochodem w około 20 minut. Stadion leży w bardzo bliskiej odległości niecałego kilometra od drugiego portu lotniczego, Batin, na północ. Obiekt usytuowany jest na wyspie, możemy tu dotrzeć przejeżdżając przez jeden z czterech mostów lub skorzystać z transportu wodnego. W pobliże stadionu nie dojeżdża komunikacja miejska. Obiekt otoczony jest dużym parkingiem. Znalezienie miejsca do parkowania nie będzie stanowić problemu.

Stadion jest częścią kompleksu Zayed Sports City. Jest to tradycyjny otwarty obiekt. Zewnętrzną część stadionu tworzą sporej wielkości łuki. Boisko otoczone jest dwupoziomowymi zadaszonymi trybunami. Wewnątrz znajduje się pełnowymiarowe boisko otoczone szerokim betonowym fartuchem. Na samym środku wschodniej trybuny jest przerwa, znajduje się w niej duży telebim.

Był budowany w latach 1974 - 1979, a jego inauguracja odbyła się w 1980 roku. Został nazwany na cześć pierwszego w historii prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich - Zaida ibn Sultana an-Nahajana. Na przestrzeni lat był wiele razy gruntownie remontowany, co zmieniło pojemność z wyjściowych 60 000 do 44 000 miejsc.

Obiekt wielokrotnie stawał się areną dużych wydarzeń sportowych takich jak Puchar Zatoki Perskiej, Puchar Azji czy Klubowego Pucharu Świata. Padło na nim również pierwsze w historii zwycięstwo nowej reprezentacji rugby union mężczyzn Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wygrali z reprezentacją Kazachstanu podczas Asian Five Nations 2011 wynikiem 24-10.

Do teraz na obiekcie rozgrywane są ważne spotkania. Stadion pozostaje ikoną w Zjednoczonych Emiratach Arabskich do tego stopnia, że jest przedstawiony na banknocie 200 Dirham Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2014

2010