Amaan Stadium

Pojemność15 000
Kraj Tanzania
MiastoZanzibar
Kluby-
Inauguracja 1970
Renowacje 2010, 2023
Wykonawca Integral Spor (2023)

Reklama

Amaan Stadium – opis stadionu

Kiedy otwarto Amaan Stadium?

Amaan Stadium został otwarty w 1970. Obiekt powstał dzięki pomocy Chin. Był to pierwszy z wielu projektów realizowanych w Afryce przy udziale Chin, w ramach tzw. dyplomacji stadionowej. Jest to największy stadion w Zanzibarze.

Jakie wydarzenia odbywają się na Amaan Stadium?

Jako główny obiekt sportowy Zanzibaru, stadion gościł wiele znaczących wydarzeń dla lokalnego sportu. Z obiektu korzystają lokalne drużyny piłkarskie, jak również niezrzeszona w CAF i FIFA reprezentacja Zanzibaru.

Na stadionie odbywały się rozmaite wiece i inne wydarzenia polityczne. W 1977 miała na nim miejsce ceremonia, w której zainicjowano partię Chama Cha Mapinduzi (Partia Rewolucji), później dominującą siłę w polityce Tanzanii. W 1990 na stadionie przemawiał Nelson Mandela. Na stadionie zaprzysiężano także prezydentów autonomii Zanzibaru. Odbywają się tu również coroczne obchody Dnia Rewolucji (12 stycznia).

Kiedy miała miejsce pierwsza renowacja Amaan Stadium?

W 2010 zakończono wartą 11 mln $ modernizację stadionu, przeprowadzoną ponownie dzięki wsparciu Chin. Obiekt otrzymał m.in. nowy dach na trybunie głównej, nową bieżnię i tablicę świetlną.

Jak dawniej prezentował się Amaan Stadium?

W starym układzie obiekt posiadał bieżnię, otoczoną czterema trybunami, z których te na łukach były znacznie niższe. Trybuna główna (zachodnia), po modernizacji z 2010, przykryta była szerokim, falistym zadaszeniem. Za południowym łukiem znajdowała się tablica świetlna, a na trybunie północnej była brama z charakterystycznym dachem w kształcie łuku. Za oświetlenie odpowiadało osiem masztów, stojących przy trybunach położonych wzdłuż boiska.

Kiedy miała miejsce największa modernizacja Amaan Stadium?

W 2023, z inicjatywy lokalnych władz przeprowadzono największą modernizację w historii obiektu. Prace w ciągu pół roku wykonała turecka firma Integral Spor. Ponownej inauguracji dokonano 27 grudnia 2023. Podczas ceremonii przemawiał prezydent Zanzibaru, Hussein Ali Mwinyi, miały miejsce występy muzyczne oraz mecz piłkarski (Zanzibar Heroes – Kilimanjaro Stars 0:0).

Jednym z założeń modernizacji była rozbudowa trybun na łukach. Zachowały one swój dotychczasowy, kanciasty kształt, jednak zostały znacznie powiększone, zrównując się wysokością z tymi wzdłuż boiska. Pozostałe trybuny przeszły remont, a na całej widowni zainstalowano plastikowe krzesełka. Obiekt otrzymał też nową bieżnię lekkoatletyczną,  nowe maszty oświetleniowe, jak również zupełnie nowy dach, kryjący całą widownię.

W otoczeniu stadionu powstały dwie nowe hale sportowe oraz dwa pomocnicze boiska piłkarskie z niedużymi trybunami.

Czy Amaan Stadium ma szansę na organizację dużych imprez piłkarskich?

Dzięki modernizacji, stadion będzie jedną z aren piłkarskich Mistrzostw Narodów Afryki 2024, które odbędą się w Kenii, Tanzanii i Ugandzie. Obiekt wymieniany jest także jako potencjalny stadion na Puchar Narodów Afryki 2027, który ma być rozegrany w tych samych państwach.

Jak wygląda Amaan Stadium?

Amaan Stadion posiada bieżnię lekkoatletyczną, którą otaczają jednopoziomowe trybuny o pojemności 15 tys. widzów. Na widowni zamontowane zostały plastikowe krzesełka, układające się w trzy poziome pasy – najniższy w kolorze zielonym, środkowy w kolorze czerwonym i górny (niebieski).

Trybuny dzielą się na cztery odseparowane segmenty, dwa wzdłuż boiska i dwa za łukami bieżni. W przerwach między nimi, w narożnikach, umieszczono cztery telebimy. Trybuny łączy wspólny dach z poszyciem z białej membrany. Poza obrębem trybun, za narożnikami, stoją cztery maszty oświetleniowe.

W otoczeniu stadionu znajdują się parkingi, dwa pomocnicze boiska piłkarskie (każdy z niewielką, zadaszoną trybuną na 500 osób) oraz dwie hale sportowe (mniejsza z nich dedykowana jest judo).

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024