Hitachi Stadion (Euroborg)

Pojemność22 550
500 (Miejsca dla VIP-ów)
1200 (Miejsca klasy biznes)
Kraj Holandia
MiastoGroningen
KlubyFC Groningen
Inne nazwy Noordlease Stadion (2016-2018), De Groene Kathedraal (potoczna)
Inauguracja 13.01.2006 (FC Groningen - SC Heerenveen)
Czas budowy 2004-2005
Koszt 45,5 mln €
Projekt Wiel Arets
Wykonawca Ballast Nedam, Royal BAM Group, Volker Wessels
Adres Boumaboulevard 41, 9723 ZS Groningen

Reklama

Hitachi Stadion – opis stadionu

Plany budowy nowego stadionu w Groningen pojawiły się jeszcze w latach 1990., gdy istniejący wówczas Oosterparkstadion przestał spełniać oczekiwania. Ponieważ możliwości rozbudowy były bardzo ograniczone, zdecydowano o postawieniu areny w nowej lokalizacji. Padło na miejsce dawnej elektrowni, na południowym wschodzie miasta.

Do projektu zatrudniono zespół Wiela Aretsa, który najpierw stworzył imponującą wizję z rozsuwanym dachem, a później – wraz z kłopotami finansowymi projektu – upraszczał ją. Wspólnie z ESTE architects „dokleił” do budynku kino, uwzględnił również szkołę i kasyno, a w najbliższej okolicy zaplanował apartamentowce oraz centrum komercyjne. Pod ziemią znalazło się miejsce na parkingi. Zaplanowano surowe, ale eleganckie fasady z betonu architektonicznego o falistej strukturze, rzadko spotykane w obiektach sportowych.

Nazwa obiektu to efekt połączenia Europa-Park (sąsiedni okręg ekonomiczny) ze słowem borg (zamek), mającym związek z konstrukcją otoczoną kanałami wodnymi, ale też z wykonawcą – firmą Bouwborg (później Ballast-Nedam).

Rozpoczęta w 2004 roku budowa stadionu miała zakończyć się w połowie 2005, po czym kolejne elementy kompleksu miały być budowane. Jednak powstało opóźnienie i stadion został otwarty dopiero w styczniu 2006 przez piłkarza Arjena Robbena.

W przyszłości istnieje możliwość rozbudowy poprzez budowę trzeciego poziomu widowni. Pojemność powinna wówczas osiągnąć pułap ok. 33-35 tys. widzów.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016

2014

2013