Al-Zawraa Stadium

Pojemność15 443
Kraj Irak
MiastoBagdad
KlubyAl-Zawraa SC
Inauguracja 15.02.2022
Czas budowy 2012–2022
Koszt 60 mld IQD (41 mln $)
Wykonawca Boland Payeh

Reklama

Al-Zawraa Stadium – opis stadionu

Jak powstał nowy stadion klubu Al-Zawraa SC?

Stary stadion klubu Al-Zawraa SC, najbardziej utytułowanej drużyny w Iraku, istniał od 1978. W 2002 został on jeszcze rozbudowany. W 2012 obiekt jednak całkowicie rozebrano, by w jego miejscu wybudować zupełnie nowy, bardziej nowoczesny stadion. Inwestycję prowadziło i finansowało Ministerstwo Młodzieży i Sportu, a głównym wykonawcą zostało irańskie przedsiębiorstwo Boland Payeh.

Uroczyste rozpoczęcie inwestycji miało miejsce 26 stycznia 2012. W ceremonii wmurowania kamienia węgielnego wzięli udział m.in. iracki Minister Młodzieży i Sportu oraz jego irański odpowiednik. Prace miały potrwać 26 miesięcy i nowy obiekt miał być gotowy na początku 2014. W międzyczasie piłkarze Al-Zawraa SC rozgrywali swoje spotkania na stadionie Al-Shaab.

Pierwsze koncepcje znacznie odbiegały od ostatecznego kształtu stadionu. Początkowo zakładano też, że nowy obiekt pomieści ok. 12 tys. widzów, w trakcie prac zdecydowano się na zwiększenie tej liczby do ponad 15 tys. Z powodów oszczędnościowych zrezygnowano natomiast z planów budowy razem ze stadionem nowej hali sportowej, basenu czy hotelu.

Prace posuwały się znacznie wolniej, niż zakładano, na co wpływ miała również wojna z Państwem Islamskim i pogorszenie sytuacji ekonomicznej. W 2019 na stadionie pojawiły się pierwsze krzesełka i zielona murawa. Ostatecznie obiekt był gotowy na inaugurację dopiero na początku 2022, po 10 latach budowy. Otwarcie nowej areny miało miejsce 15 lutego 2022, przy okazji meczu irackiej ekstraklasy pomiędzy Al-Zawraa SC i Al-Diwaniya SC (2:0).

Koszt inwestycji wyniósł 60 mld irackich dinarów i, pomimo sporego wydłużenia czasu trwania budowy, okazał się tylko nieznacznie wyższy od pierwotnie zakładanego budżetu (55 mld).

Czym charakteryzuje się Al-Zawraa Stadium?

Obiekt położony jest niedaleko centrum Bagdadu, blisko brzegów rzeki Tygrys. Stadion posiada typowo piłkarski, prostokątny układ, z czterema zadaszonymi trybunami za każdą z linii bocznych i końcowych boiska. Trybuny spajają cztery narożne bloki, co sprawia, że obiekt swą architekturą może przywodzić na myśl kilka oryginalnych, europejskich stadionów (z Nîmes, Genui czy Porto).

Trybuny są jednopoziomowe, poza nieco wyższą od pozostałych trybuną główną (znajdującą się po stronie zachodniej), która w górnej części posiada wąską drugą kondygnację oraz loże. Pierwsze rzędy trybun za bramkami położone są wyraźnie ponad poziomem murawy. W dwóch narożnikach umieszczono telebimy, a pod dachem zamontowane zostały reflektory oświetleniowe. Boisko wyposażono w hybrydową murawę.

Pojemność stadionu wynosi 15 443 widzów. Trybuny wyposażono w plastikowe krzesełka w kolorze czarnym i białym, które, wymieszane ze sobą, tworzą mozaikę (z przewagą białych krzesełek w dolnej części i czarnych krzesełek u góry), a w środkowej części wschodniej trybuny układają się w literę Z. Od zewnętrznej strony trybuny zwieńczono elewacją. Obiekt powstał przede wszystkim dla klubu Al-Zawraa SC, spełnia też wymogi dla organizacji spotkań na poziomie międzynarodowym.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023