Yuba Bharati Krirangan (Salt Lake Stadium)

Pojemność66 000
Kraj Indie
MiastoKalkuta
KlubyEast Bengal FC, Mohun Bagan AC, Prayag United SC, Pailan Arrows
Inauguracja 01.1984
Renowacje 2011, 2014
Rekord frekwencji 131 000 (East Bengal - Mohun Bagan, 13.07.1997)
Projekt M/S. Ballardie, Thompson & Matthews Pvt. Ltd. and M/S. H.K. Sen & Associates

Reklama

Yuba Bharati Krirangan – opis stadionu

To prawdopodobnie największy aktualnie stadion piłkarski na świecie. Z powodu ograniczenia pojemności w północnokoreańskim Phenianie tutejsza liczba 120 tys. miejsc (oczywiście w ogromnej większości stojących) nie ma sobie równych w światowym futbolu.

Od otwarcia na początku 1984 roku nie przeszedł ani jednej gruntownej przebudowy, co wyraźnie odbija się na stanie technicznym obiektu. Dopiero na początku XXI wieku zainstalowano krzesełka na trybunie głównej, powstały loże, nowe telebimy, ułożono nową murawę (sztuczną), a oświetlenie usprawniono. Dzięki temu stadion spełnił minimalne wymogi FIFA, ale wciąż wymaga ogromnych nakładów, by stał się nowoczesny.

Ze względu na niski standard i powszechną dostępność większości z trzypoziomowych trybun podczas najważniejszych meczów może dochodzić do przepełnienia części sektorów. Dzieje się tak przede wszystkim podczas największych derbów świata, między dwoma największymi klubami Kalkuty – East Bengal i Mohun Bagan. W tych spotkaniach tłumy rzędu 120 tys. to nic nowego, ale mimo „sprzyjającego” stanu obiektu, do przemocy nie dochodzi często.

Obiekt był też wypełniony do końca podczas oficjalnego pożegnania Olivera Kahna, bramkarza Bayernu Monachium, gdy niemiecki klub grał tu towarzysko w 2008. To wydarzenie trudno jednak zaliczyć do najważniejszych na obiekcie, który ma na koncie dziesiątki wielkich imprez o randze międzynarodowej.

W 2013 roku zapadła decyzja o redukcji pojemności. Zainstalowano krzesełka, gruntowny remont przeszły loże (24) oraz całe zaplecze dla piłkarzy. Poprawiono też toalety i catering.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2014

2013

2012